Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO). Foto:
SITA
Slovensko je súčasťou Európskej únie (EÚ) už 17 rokov a členstvo v nej je jasným odkazom toho, kam krajina mentálne patrí. Pri príležitosti 17. výročia to uviedol premiér Eduard Heger (OĽANO). Na výročie reagujú aj ďalší politickí predstavitelia a politické strany.
Boris Kollár (Sme rodina)Predseda Národnej rady SR
Slovensko do EÚ patrí, vyhlásil Kollár. Zároveň ale dodal, že odmieta ďalšie odovzdávanie kompetencií do Bruselu. Za prínos Únie označuje najmä voľný pohyb osôb, tovarov, kapitálu a služieb – slobody, ktoré sú základnými kameňmi spoločného trhu. „Vďaka Európskej únii sa na Slovensku vybudovalo množstvo projektov, čo predseda vníma ako pozitívum, keďže tým došlo k modernizácii celej krajiny naprieč rôznymi odvetviami,“ povedala pre agentúru TASR Kollárova hovorkyňa Michaela Jurcová. Dodala ale, že podľa predsedu parlamentu sú niektoré aktivity či snahy Únie obmedzovať možnosti jednotlivých členských štátov neprijateľné.
Ivan Korčok (nom. SaS)Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí
Výhody členstva v EÚ vidí v možnosti občanov slobodne cestovať, pracovať, ako aj študovať v jej členských krajinách. Obdobie členstva Slovenska v EÚ považuje za najúspešnejšie v histórii krajiny. Pripúšťa, že EÚ nie je bez chýb, ale pre Slovensko je základným politickým, ekonomickým a kultúrnym priestorom, ktorý poskytuje občanom bezpečnosť, stabilitu a prosperitu. „Som rád, že si to uvedomujú aj naši občania. Dôvera verejnosti voči EÚ je v súčasnosti najvyššia za ostatných 10 rokov,“ dodal minister.
Veronika Remišová (Za ľudí) Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie
Prínos členstva v EÚ sa nedá merať len peniazmi, prináša aj spolupatričnosť s ostatnými národmi Európy, uviedla Remišová. „Už 17 rokov sme súčasťou spoločenstva slobodných a hrdých krajín Európskej únie. Spája nás ideál slobody, demokracie, právneho štátu a vzájomnej pomoci,“ skonštatovala. Poukázala, že od vstupu do EÚ bola finančná pomoc pre Slovensko vo forme eurofondov veľká a išlo o desiatky miliárd eur. „Členstvo v EÚ zároveň zvyšuje vplyv a význam Slovenska vo svete, keďže naši poslanci a ministri rozhodujú o pravidlách pre jeden z najväčších spoločných ekonomických priestorov na svete,“ doplnila.