Na hlavný obsah

Klimatická zmena je závažnejšia, ako sa predpokladalo, uvádza klimatický panel OSN

Záchrana planéty čoskoro nebude možná.

Vedci z Newyorskej univerzity sedia na vrchole skaly s výhľadom na ľadovec Helheim v Grónsku 16. augusta 2019. Topenie ľadovcov v Grónsku bolo v poslednom desaťročí omnoho rýchlejšie a tento rok v lete zaznamenali dve najväčšie topenia od roku 2012.
Ilustračná snímka - topenie ľadovcov v Grónsku.. Foto: TASR

Klimatická zmena stále zrýchľuje, je závažnejšia, ako sa predtým predpokladalo a jej následky sú čoraz zreteľnejšie. Vo svojej správe to uviedol Medzivládny panel pre zmenu klímy (IPCC) pri OSN.

Záchrana planéty čoskoro nebude možná, píše s odvolaním sa na správu britský denník The Guardian. Počas najbližších 18 rokov bude na planéte oveľa viac chorôb, hladu, chudoby a celkovo sa z nej stane nebezpečnejšie miesto, sumarizuje závery správy agentúra AP.

„Súhrn vedeckých dôkazov je jednoznačný. Zmena klímy je hrozbou pre blahobyt ľudí a zdravie planéty,“ uviedol Hans-otto Pörtner, jeden z autorov tejto rozsiahlej správy, ktorá má byť usmernením pre svetových lídrov v ich úsilí o obmedzenie zmeny klímy.

„Akýkoľvek ďalší odklad v spoločnej globálnej akcii nám uzavrie rýchlo sa zatvárajúce dvere na zabezpečenie životaschopnej a udržateľnej budúcnosti,“ dodáva Pörtner.

Správa uvádza, že v dôsledku globálneho otepľovania bude každoročne zomierať viac ľudí na vlny horúčav, choroby, extrémne počasie, znečistenie ovzdušia a hlad.

Koľko ľudí zomrie, záleží na tom, o koľko stúpne teplota na planéte. Tú zvyšujú emisie skleníkových plynov vypúšťané pri spaľovaní uhlia, ropy a zemného plynu.

Približne polovica obyvateľov Zeme, asi 3,3 až 3,6 miliardy ľudí, žije v oblastiach ohrozených extrémnym počasím, uvádza správa. Zmeny ovplyvňujú celú planétu a nevyhnú sa žiadnej obývanej oblasti. Podľa vedcov už vo veľkom začali vymierať niektoré rastlinné i živočíšne druhy, od stromov až po koraly.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet