Americký prezident Joe Biden povolil Ukrajine použitie amerických rakiet dlhého doletu aj na ciele na ruskom území. Ruský senátor Vladimir Džabarov tvrdí, že rozhodnutie šéfa Bieleho domu dva mesiace predtým, než ho vo funkcii nahradí Donald Trump, môže viesť k rozpútaniu tretej svetovej vojny. Vojenskí experti to považujú za nezmysel.
Bidenove povolenky na použitie amerických rakiet dlhého doletu majú podľa bezpečnostného experta a vojenského analytika Lukáša Dyčku dve úlohy. „Prvá je symbolická až psychologická. To je uistenie ukrajinského obyvateľstva o pokračujúcej podpore Západu,“ uvádza Dyčka.
Druhá úloha je praktická a podľa analytika znamená „odsunutie niektorých ruských logistických centier, predovšetkým lietadiel z letísk z dosahu 300 km“.
„To znamená, že Rusi budú mať zhoršenú schopnosť zásobovať svoje jednotky na fronte. Zníži sa efektivita alebo schopnosť ich letectva zasahovať proti pozemným cieľom na ukrajinskom fronte,“ dodáva.
Rusi, pokiaľ ide o senátorov či diplomatov, hovoria o tom, že sa svet približuje k rozpútaniu tretej svetovej vojny. Samotný Vladimir Putin sa zatiaľ k veci nevyjadril.
Analytik Lukáš Dyčka si myslí, že táto rétorika smeruje skôr na ruské obyvateľstvo. „Rusi teraz nie sú v pozícii, aby vojnu eskalovali kamkoľvek inam mimo Ukrajinu, ich armáda utrpela masívne straty – ako personálu, tak techniky,“ hodnotí.
Putin čaká na novú americkú administratívu
Dyčka však nevylučuje nejakú reakciu, napríklad sabotáže či útoky na infraštruktúry v európskych krajinách. Pripomína, že podobná rétorika znie pri každej dodávke zbraní alebo inej vojenskej pomoci Ukrajine.
„To, že Vladimir Putin mlčí, môže mať celý rad dôvodov a možno iba špekulovať. Jedným z dôvodov môže byť, že rozhodnutie spravila stará odchádzajúca administratíva v Spojených štátoch,“ domnieva sa Dyčka.
Dodáva, že Putin chce situáciu riešiť už s novou nadchádzajúcou administratívou. „To znamená, že akékoľvek vyjadrovanie z jeho strany môže byť v tomto ohľade kontraproduktívne,“ vysvetľuje.
„Myslím si, že americký krok, pokiaľ sa ho podarí udržať aj po nástupe Donalda Trumpa, to znamená povolenie k úderom do hĺbky Ruska, je kľúčový preto, aby sa k podobnému kroku odhodlali európske štáty,“ uzatvára Dyčka s tým, že munície, či už americkej alebo európskej, nikdy nie je dosť.
Podobné kroky ako USA zvažuje aj Spojené kráľovstvo a Francúzsko. Nemecko Kyjevu dlhodobo odmieta dodať rakety Taurus s doletom až 500 km, no je po Spojených štátoch najväčším dodávateľom vojenskej pomoci Ukrajine.