Albánsko od roku 2025 najmenej na jeden rok odstaví sociálnu sieť TikTok. V sobotu (21. 12.) to ohlásil albánsky premiér Edi Rama. Informuje agentúra AFP.
„Vyženieme tohto gaunera z našich končín aspoň na jeden rok,“ vyhlásil Rama počas stretnutia s učiteľmi, rodičmi a psychológmi v albánskej metropole Tirana. Dodal, že vláda podľa neho plánuje spustiť programy, ktoré „poslúžia na vzdelávanie žiakov a rodičom pomôžu sledovať progres svojich detí“.
Albánske úrady sa rozhodli zablokovať kontroverznú sociálnu sieť necelý mesiac po tom, ako počas bitky neďaleko školy v Tirane prišiel o život 14-ročný žiak a iný utrpel zranenia, pripomína AFP. Bitke predchádzala online konfrontácia na sociálnej sieti.
Úmrtie rozpútalo v Albánsku diskusiu medzi rodičmi, psychológmi a vzdelávacími inštitúciami o vplyve sociálnych sietí na mladých ľudí.
„TikTok v Číne žiakom ukazuje ako sa vzdelávať, chrániť prírodu a udržiavať tradície. TikTok mimo Čínu však obsahuje iba hnus a špinu. Načo nám to je,“ vyhlásil Rama.
Kontroverzný TikTok
Masívny celosvetový úspech TikToku čiastočne pramení z príťažlivosti výziev, ktoré sa na ňom vyskytujú. Používatelia v rámci nich vytvárajú videá, v ktorých napríklad tancujú. Niektoré výzvy sa rozšíria a získajú si obrovskú popularitu – stanú sa virálnymi.
Výzvy však môžu mať najmä na mladých ľudí aj negatívny vplyv. Pred dvomi týždňami sa v Severnom Macedónsku objavili správy o tom, že v nemocnici boli ošetrené desiatky žiakov, ktorí sa pokúšali splniť supermanovskú výzvu z TikToku – jedno dieťa sa pri nej rozbehne a skočí na pospájané ruky ďalších detí, ktoré ho chytajú, uvádza AFP.
Sociálna sieť bola tiež v minulosti opakovane obvinená zo špionáže v prospech čínskej vlády. Minulý mesiac sa objavili aj obvinenia z ovplyvňovania rumunských prezidentských volieb, ktoré sa konali koncom novembra.
V prvom kole v nich zvíťazil pomerne neznámy krajne pravicový politik Calin Georgescu. Rumunský ústavný súd 6. decembra výsledky prvého kola volieb anuloval po odtajnení dokumentov Najvyššej rady národnej obrany (CSAT), ktoré dokazujú ovplyvnenie výsledkov prvého kola volieb Ruskom.