Na hlavný obsah

V kauze Mýtnik vypočúvali dvoch kľúčových svedkov. Obhajoba prišla s rozhodnutím rezortu spravodlivosti

Konštatuje, že znalecký posudok je nezákonný.

V kauze Mýtnik vypočúvali dvoch kľúčových svedkov. Obhajoba prišla s rozhodnutím rezortu spravodlivosti
Na archívnej snímke podnikateľ Michal Suchoba. Foto: TASR/Martin Baumann

Výsluchom opätovne predvolaných kľúčových svedkov, podnikateľa Michala Suchobu a bývalej konateľky firmy Allexis Jany Rovčaninovej, pokračuje v stredu (4. 12.) na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, proces v kauze Mýtnik, ktorý sa týka predražených IT tendrov na finančnej správe (FS).

Obžalobe z ekonomickej a korupčnej trestnej činnosti v nej čelí šesť osôb, medzi nimi aj podnikateľ Jozef Brhel a jeho syn.

Obaja prišli na hlavné pojednávanie s právoplatným rozhodnutím ministerstva spravodlivosti. To konštatovalo závažné pochybenia pri vypracovaní znaleckého posudku Ústavom súdneho inžinierstva (ÚSI) v Žiline. Mal za to dostať pokutu 400 eur.

Ako vysvetlil Jozef Brhel ml., práve týmto posudkom obžaloba preukazuje, že došlo k porušovaniu povinností pri správe cudzieho majetku. Teda k machinácii pri verejnom obstarávaní.

Pokračovaniu kauzy Mýtnik sa v Správach z regiónov venoval redaktor Marek Pivoluska:

Opiera oň tvrdenie, že informačné systémy, obstarané FS, boli predražené o viac ako 45 miliónov eur. Podľa neho ŠTS by nemal tento znalecký posudok brať do úvahy, pretože je nepreskúmateľný a nezákonný.

„Orgány činné v trestnom konaní nevyprodukovali žiadny iný dôkaz o údajne spôsobenej škode. Vzhľadom na to, že jediný znalecký posudok obžaloby je nepreskúmateľný a podľa ministerstva spravodlivosti nezákonný, ŠTS naň nesmie prihliadať. Toho sa vyslovene dožadujeme,“ doplnil obhajca Michal Mandzák.

Dodal, že bez toho, aby sa ustálila výška údajnej škody alebo prospechu, nemožno hovoriť o tom, že by došlo k trestnému činu. Očakávajú preto, že ŠTS prijme oslobodzujúci rozsudok.

Proces začal pred dvoma rokmi

Obžaloba v kauze Mýtnik sa týka porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe. Rovnako sa týka aj legalizácie príjmu z trestnej činnosti a zločinu prijímania úplatku.

Proces sa začal v októbri v roku 2022 a obžalobe v ňom čelí šesť osôb, okrem Jozefa Brhela a jeho syna aj bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc, advokát Martin Bahleda, bývalý predstaviteľ FS Milan Grega a podnikateľ Miroslav Slahučka.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko