Na hlavný obsah

Milan Bez Mapy: Tatry v Poľsku sú lacnejšie a krajšie. Slovensko nemá nič výnimočné, máme zlú infraštruktúru

Cestovateľ aktuálne navštívil okolo 70 krajín.

Milan Bez Mapy: Tatry v Poľsku sú lacnejšie a krajšie. Slovensko nemá nič výnimočné, máme zlú infraštruktúru
Na snímke cestovateľ Milan Bardún. Foto: STVR

Masový turizmus je v súčasnosti veľký problém spojený s cestovaním. Vníma to aj cestovateľ a influencer Milan Bardún, známy pod prezývkou Milan Bez Mapy.

“Som za to, aby sa začal regulovať. Zvyšuje to ceny všetkého, aj ubytovania. Prirodzene, keď máte byt, ktorý prenajímate miestnemu, tak nezarobíte toľko, ako keby prenajímate cez Airbnb alebo Booking. Potom miestni nemajú kde bývať,“ upozornil v relácii Interview :24.

Slovensko by možno privítalo viac zahraničných turistov, no nie je až takou lukratívnou destináciou.

“V porovnaní napríklad s inými krajinami okolo nemáme niečo úplne výnimočné, kvôli čomu by sem človek mal prísť. Tatry sú aj v Poľsku a sú krajšie udržiavané a lacnejšie. Naše Tatry sú celé vyrúbané. Cena hotelov veľakrát nezodpovedá kvalite,“ uznal Bardún.

“Máme zlú infraštruktúru. Pokiaľ nemáte prenajaté auto a chcete ísť na výlet niekam do odľahlejších častí Tatier, tak sa musíte spoliehať na autobusy a vlaky, ktoré nenadväzujú. Vodiči veľakrát nehovoria po anglicky, nikde nie sú tabule, čiže reálne tí turisti naozaj chodia v rámci Slovenska do Bratislavy a Košíc. Tí odvážnejší možno skúsia aj nejaké iné časti,“ zhodnotil influencer.

Najobľúbenejšia krajina

Cestovanie a túžbu spoznávať musí mať podľa Milana Bardúna človek v sebe zakódované. “Mal som to tak odjakživa. Cestoval som aj dávno predtým, než som založil blog. Už ako dieťa som sa pravidelne svojim rodičom strácal, keď sme niekam išli. Išiel som sa túlať či prejsť,“ zaspomínal si cestovateľ.

Aktuálne navštívil okolo 70 krajín. “Mám tam zarátané aj Slovensko, lebo cestujem aj po Slovensku. Nikdy nebolo mojim cieľom navštíviť všetky krajiny sveta, lebo sú krajiny, ktoré ma lákajú menej. Sú krajiny, v ktorých nemám pocit, že by som vedel vyťažiť niečo zaujímavé aj pre seba aj pre svoj blog. Čiže sa nesnažím navštíviť všetky krajiny. Z tých 70 sa napríklad pravidelne vraciam do Južnej Ameriky, je to môj obľúbený kontinent,“ prezradil.

“Naučil som sa kvôli tomu po španielsky, lebo keď som tam bol prvýkrát, strávil som mesiac v Kolumbii a mimo hlavného mesta Bogota a turistických hotspotov. Nevedel som ani ceknúť po španielsky a bol naozaj problém dohovoriť sa. Ale moja najobľúbenejšia krajina je Argentína,“ uviedol Bardún.

O druhej najväčšej krajine Južnej Ameriky priblížil, že sa tam nachádzajú všetky prírodné podmienky. “Je tam dažďový prales, púšť, ľadovce dole v Patagónii. Mesto Buenos Aires je podľa mňa jedno z najkrajších, aké som kedy navštívil,“ skonštatoval.

Blog vznikol náhodou

Za svoje najobľúbenejšie kozmopolitné mesto označil New York, ktorý má aj vytetovaný na tele.

“Strávil som tam mesiac, našiel som si tam ubytovanie a fungoval odtadiaľ. Pre mňa je to mesto, v ktorom kedykoľvek a v akomkoľvek ročnom období nájdete niečo zaujímavé. To mesto vás naozaj nabíja energiou, nonstop sa tam niečo deje,“ opísal cestovať.

Blog Milan Bez Mapy vznikol úplnou náhodou, keď Milan študoval v roku 2013 na Erasme v Estónsku. Svoj rozvrh si prispôsobil, aby mohol čo najviac cestovať. V tom čase podľa jeho slov na Slovensku blogy takmer nikto nerobil. Zlom prišiel v roku 2017.

“Došiel k nám ten trend. Vzniklo strašne veľa travelblogov, ktoré boli kvalitné, ale vzniklo ich asi 50 za rok. Vnímal som to tak, že sme sa všetci navzájom kopírovali a nevedeli sme sa od seba odlíšiť,“ uznal.

V tom období tiež dával ľuďom rady, ako šetriť na cestách. “Vtedy som sa rozhodol otočiť to a začal som ľuďom ukazovať dovolenky, párty destinácie, typy na dobré reštaurácie a pekné výhľady. Začal som ľuďom radiť, ako peniaze míňať na správnych miestach. Som toho názoru, že keď idem na dovolenku, chcem si ju užiť a nechcem obracať každý cent,“ povedal influencer.

Drahšie cestovanie

Ľuďom, ktorí nemajú príležitosť cestovať tak často, by odporučil začať navštevovaním hlavných miest Európy, každé je iné a niečím zaujímavé. Cestovanie do niektorých krajín či miest sa zmenilo a zdraželo vplyvom inflácie aj po pandémii.

“Dá sa to vidieť napríklad na Chorvátsku. Teraz prešli na euro a hrozne sa zvýšili ceny. Videl som medziročnú správu, že tento rok im reálne klesol počet turistov. Ľudia sa posúvajú do lacnejších krajín smerom nižšie ako je Albánsko, Montenegro %či Čierna Hora. Paríž a Londýn sú už podľa mňa drahé mestá,“ priznal Bardún.

Španielsko je podľa neho stále dobrou destináciou. “Sú drahé aj lacnejšie časti Španielska. Všeobecne platí, že keď sa vyhnete tým najznámejším turistickým miestam, tak viete mať dovolenku aj za normálny rozpočet. Každý vie to cestovanie prispôsobiť svojmu rozpočtu,“ zhodnotil.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko