Objednávanie liekov cez internet sa nemusí vyplatiť. Pri liekoch na predpis je totiž takýto predaj cez internet zakázaný. Colníci ich zvyčajne po kontrole vrátia späť do krajiny pôvodu. Väčšina vrátených je zo štátov mimo Európskej únie.
Iba košickí colníci za posledných jedenásť mesiacov zaistili takmer 600 kusov zásielok s liekmi.
„S obsahom viac ako 40-tisíc kusov tabletiek, gélov, injekčných roztokov a iných liekových foriem. Colné úrady sú pri zistení dovozu liekov z tretích krajín bez potrebných povolení povinné chrániť spotrebiteľa tým, že pred ich prepustením do režimu voľný obeh najprv požiadajú o stanovisko príslušný orgán dohľadu, ktorým je Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL),“ ozrejmila hovorkyňa Colného úradu Košice Katarína Daňková.
Predaju liekov cez internet sa v Správach venovala redaktorka Katarína Zakuťanská:
„Čo sa týka nelegálneho internetového lekárenstva, tak tam sú to hlavne prípravky na podporu potencie a nejaké sedatíva a hormonálne prípravky,“ priblížil prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.
Ak si chcete kúpiť lieky cez internet aj z krajiny mimo EÚ, môžete. Ale len také, na ktoré sa neviaže potrebný predpis – teda iba voľnopredajné.
„V rámci EÚ máme legislatívu, ktorá stanovuje, ktoré subjekty to môžu robiť. Ak ide o lekáreň z iného členského štátu, tak môže robiť internetový výdaj aj na územie SR, ale musí takúto skutočnosť oznámiť ŠÚKL. Musí oznámiť, aké lieky bude takýmto spôsobom vydávať, a tým sa vlastne dosahuje bezpečnosť pre pacienta,“ vysvetlil odborník na medicínske právo Ivan Humeník.
„Aj keď povedzme ktorákoľvek členská krajina EÚ chce dodávať na objednávky slovenských pacientov, tak musia to byť len také lieky, ktoré u nás nie sú viazané na predpis. Z iných krajín ako z krajín EÚ v zásade nie je možné objednávať si lieky cez internet,“ upozornil Sukeľ.
Nebezpečné lieky
Ľudia to skúšajú aj napriek obmedzeniam. Spoliehajú sa na to, že tretie krajiny nedodržiavajú pravidlá Európskej únie.
„Takto tomu bolo aj pri zásielke z Japonska v máji tohto roka, v ktorej príslušníci finančnej správy zistili počas colnej kontroly 144 balení u nás neregistrovaných liekov určených na liečbu porúch krvného obehu a neuralgie,“ uviedla Daňková.
Trh s nelegálnym obchodovaním s liekmi je veľký, pričom neraz ide o falzifikáty. „V najlepšom prípade to nemusí mať deklarovanú účinnosť, ale v horšom často aj bežnom prípade to môže poškodiť aj zdravie. Pretože môže obsahovať aj látky, ktoré nie sú vhodné pre ľudský organizmus,“ uzavrel Sukeľ.