Na hlavný obsah

Neprikrmujte vodné vtáky, varujú ekológovia. Škodí im to a potrava láka potkany

Stále viac ich vidia aj pri Môťovskej priehrade.

Neprikrmujte vodné vtáky, varujú ekológovia. Škodí im to a potrava láka potkany
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Ekológovia upozorňujú ľudí, aby neprikrmovali vodné vtáctvo. Škodí mu to a v okolí vodných plôch sa navyše množia potkany. Príkladom je Môťovská priehrada vo Zvolene. Viacerí obyvatelia upozornili, že na jej brehu vidieť čoraz viac týchto hlodavcov.

Na prechádzku k Môťovskej priehrade chodia mnohí Zvolenčania s rožkami a chlebom. Z hrádze potom pečivo hádžu vodným vtákom. Jedlo však láka aj potkany.

„Je to dokonca v kontakte so sídliskom, čo vytvára veľmi dobrú šancu výskytu sinantropných druhov všetkých zemných cicavcov – potkanov, myší a podobných živočíchov,“ podotkol ekológ a zoológ z Ústavu ekológie lesa SAV Anton Krištín.

Prikrmovaniu vodného vtáctva a problémom s potkanmi pri vodných plochách sa v reportáži v relácii Správy :24 venovala redaktorka Martina Jančiarová:

Odborník upozorňuje, že potkany prenášajú viaceré choroby, ktoré sú prenosné na človeka. Tieto cicavce si totiž teritórium značkujú a ochorenia sa šíria práve cez znečistené povrchy.

„Prenášajú takto lektospirózu, prenášajú takto mor. Môžu v prípade pohryznutia preniesť besnotu. Sú to všetko vírusové ochorenia. A nehovoriac o vírusoch, ktoré hybridizujú zo zvierat na človeka, ktoré sa krížia, ako chrípky rôzne,“ pokračoval Krištín.

Prikrmovanie škodí aj rybám

Podľa ekológov prikrmovanie škodí aj vodným vtákom. „Nie je to prirodzená strava. Jednak ich učíme tejto neprirodzenej strave, ktorá je možno takým fast foodom, keď to tak prirovnáme k ľuďom. Sú obéznejšie napríklad, majú problémy s vitamínmi. Oni potom vlastne aj skôr hynú,“ skonštatovala ekologička Martina Paulíková.

Pečivo, ktoré kačky či labute nezjedia, zostáva vo vode. Mení sa obsah kyslíka a pribúdajú riasy a sinice. Nespotrebované kúsky konzumujú aj ryby, ktoré môžu uhynúť. Vo Zvolene preto inštalovali náučné tabule s informáciami, ako a kedy vtáctvo prikrmovať.

„Ľudia prikrmovať chcú, čiže ja som hľadala spôsob, ako im odporučiť niečo lepšie, lebo zakázať im to nedokážeme,“ dodala dodala poslankyňa mestského zastupiteľstva vo Zvolene Denisa Záchenská.

Prikrmovať vodné vtáky by sme podľa odborníkov mali len počas tuhej zimy. Ideálnou potravou pre ne je napríklad nadrobno pokrájaný šalát, hrášok, ovos, pšenica či jačmeň.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko