Na hlavný obsah

Pri rozvode rodičov je dôležité zmierniť dosah na deti. Pomôcť môže rodičovská dohoda

V roku 2023 sa na Slovensku rozviedlo 8 205 manželstiev.

Pri rozvode rodičov je dôležité zmierniť dosah na deti. Pomôcť môže rodičovská dohoda
Ilustračná snímka rodiny. Foto: STVR

Aj po stom výročí od prvých deklarácií, ktoré zabezpečovali detské práva, sa situácia pre deti v rodinách často komplikuje. „Jeden z hlavných dôvodov je celosvetový problém rozpadu rodín, ktoré končia rozchodmi a rozvodmi,“ uviedol v relácii Ranné správy komisár pre deti Jozef Mikloško.

Podľa neho sa na Slovensku rozpadá približne 50 percent rodín s deťmi. Hoci niektoré rodiny dokážu tento proces zvrátiť, mnohé sa rozpadu nevyhnú.

„Rozvod zasiahne dieťa vždy. Stratí totiž pokoj, istotu a pocit, že jeho rodičia fungujú spolu ako kedysi. Tieto rozvody sú tie menej problémové. Horšie je, ak je dieťa svedkom dlhého a deštrukčného rozchodu rodičov, pri ktorom veľmi trpí,“ upozornil Mikloško.

V takých prípadoch je podľa neho kľúčové, aby rodičia nastavili pravidlá a vypočuli názor dieťaťa. „Ak si rodičia chcú len ubližovať, procesy sa komplikujú a niekedy trvajú aj desať rokov,“ dodal.

Právnička Jana Mikušová považuje za dôležitú snahu o rodičovskú dohodu. „Je to dohoda medzi rodičmi, ktorí upravujú starostlivosť o dieťa a výšku výživného. Pri batoľati by mali rodičia konať v jeho najlepšom záujme, pri staršom dieťati by mali zohľadniť jeho názor,“ vysvetlila.

Podľa Mikušovej sa rodičovskú dohodu podarí uzavrieť väčšine rozvedených párov. Súd takú dohodu schváli, pokiaľ nie je v rozpore so záujmami dieťaťa. „Dohoda schválená súdom je pre rodičov záväzná a má úroveň rozsudku. Ak ju chcú zmeniť, musia iniciovať nové konanie,“ dodala.

Náročné súdne konanie

Mikušová upozornila, že rodičovská dohoda je časovo, finančne a psychicky menej náročná ako súdne konanie.

„Počas súdneho pojednávania sa často vypočúvajú väčšie deti, čo je pre ne traumatizujúce,“ povedala. Podľa nej je na Slovensku legislatíva dostačujúca, ale chýba osveta o možnostiach, ako je mediácia alebo rodičovská dohoda.

Mikloško upozornil aj na kolízne opatrovateľstvo. „Ide o to, kto zastupuje dieťa pri samotnom rozvode. Väčšinou je to úrad práce, ale je potrebné diskutovať o tom, či by to nemohol byť príbuzný alebo dokonca samotné dieťa od určitého veku. Je dôležité, aby dieťa vyjadrilo, čo chce,“ povedal. Podľa neho má 37 percent detí po deštrukčných rozchodoch trvalé následky, čo sa snažia eliminovať.

„Rozvodový proces ovplyvňujú emócie, traumy a niekedy aj nesprávne rady poradcov, ktorí rodičov nabádajú na súdne konanie. Preto je kľúčové, aby sa rodičia pokúsili dohodnúť, a to v záujme detí,“ zdôraznila Mikušová. Tiež poukázala na problémy s výškou výživného, ktoré rieši metodika Ministerstva spravodlivosti.

V roku 2023 sa na Slovensku rozviedlo 8 205 manželstiev, čo je viac ako v predchádzajúcom roku. Mikloško aj Mikušová sa zhodujú, že osveta a väčšia informovanosť rodičov by mohli zmierniť negatívne dosahy rozvodov na deti.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko