Na hlavný obsah

Nepredané vianočné stromčeky nemusia skončiť na smetisku. Rybári ich využívajú na vytváranie hniezd

Ryby sa v nich budú môcť trieť.

Nepredané vianočné stromčeky nemusia skončiť na smetisku. Rybári ich využívajú na vytváranie hniezd
Na ilustračnej snímke vianočný stromček. Foto: Unsplash

Niekoľko dní pred Vianocami mnohí rybári mrznú pri svojich rybníkoch. Končia u nich vianočné stromčeky, ktoré sa nepredali. V januári z nich vytvoria hniezda, v ktorých sa ryby budú môcť trieť.

Predseda Slovenského rybárskeho zväzu Jozef Mikulášik je rybárom od detstva. Každý rok pred Vianocami daruje niekoľko kaprov známym.

„Mám kamarátov takých, čo nechytajú ryby alebo sa k rybám nevedia dostať, a veľmi radi príjmu taký darček. Zúčastňovali sa rôznych brigád, záchranách rýb a pri rozmnožovaní hlavne zubáčov,“ uviedol Mikulášik.

Ako rybári využívajú nepredané vianočné stromčeky zisťovala v reportáži v Správach redaktorka Natália Dvoranová:

Rybársky zväz organizuje niekoľko rokov zber stromčekov, ktoré sa nepredali. Rybám z nim neskôr vytvoria hniezda, kde sa budú za ideálnych podmienok rozmnožovať.

„Z obchodných reťazcov ich zvážame. Minulý rok bolo nejakých 400-500 kusov, tento rok už máme 900 kusov a ešte vozíme ďalej. Momentálne nás je asi tak 15, možno 20. Zvážajú to štyri autá,“ pokračoval rybár Jozef Gaal.

„Môžeme vidieť napríklad červené bójky. To sú hniezda, ktoré sú nachystané vo vode. Hniezda vyberieme na breh opravíme ich a potom ich umiestňujeme do prirodzeného prostredia, kde sa budú vytierať,“ povedal Mikulášik.

Nie každému sedí kapor

Hoci je kapor na stole vianočnou tradíciou, nie každému chutí. Mnohých odrádza, že má veľa drobných kostí. Rybári preferujú inú alternatívu.

„Máme aj iné druhy rýb ako zubáča, sumca, jesetera, niekto preferuje aj karasa aj pleskáča. Z lososovitých rýb je to najmä pstruh dúhový, losos. Niektorí šikovní rybári majú aj pstruha potočného aj lipňa,“ dodal ichtyológ a bývalý prezident rybárskeho zväzu Emanuel Seeman.

„Sú určité druhy rýb, ako napríklad sumec, ktorý sa dá tak krásne vykostiť, že tam nenájdete ani špičku kostičky. Ja budem mať viacej rýb. Sumca, štuku, zubáča, lebo mám veľa detí, každý preferuje dačo iné,“ uzavrel Mikulášik. Na Slovensku máme viac ako 60 druhov rýb.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko