Sonda Parker Solar Probe, ktorú vyvinula NASA, sa ponára do vonkajšej atmosféry Slnka, nazývanej koróna. Čelí pritom teplotám až 1 400 °C a intenzívnemu žiareniu. Počas tohto rekordného preletu je na niekoľko dní mimo dosahu komunikácie, informuje portál BBC.
Prelet sa uskutočnil o 12.53 h SEČ, hoci vedci si na potvrdenie budú musieť počkať do piatku, keďže pre blízkosť sondy k Slnku s ňou stratili na niekoľko dní kontakt.
Vedci očakávajú signál, ktorý by mal doraziť 28. decembra o 5:00 GMT (06:00 SEČ), aby zistili, či sonda prežila. „Stáročia ľudia študovali Slnko, ale skutočnú atmosféru miesta nezažijete, pokiaľ tam sami nevycestujete,“ vysvetľuje Dr. Nicola Fox, vedúca vedeckého oddelenia NASA.
Sonda, ktorú vypustili v roku 2018, už 21-krát obletela Slnko, pričom sa k nemu neustále približovala. Tento vianočný prelet je však rekordný. Parker Solar Probe sa dostane na vzdialenosť 6,2 milióna km od povrchu Slnka.
„Ak by sme Slnko a Zem dali meter od seba, Parker Solar Probe by bol len štyri centimetre od Slnka,“ uvádza Fox. Pohybuje sa neuveriteľnou rýchlosťou 700-tisíc km/h, čo je rýchlosť, pri ktorej by dokázala preletieť z Londýna do New Yorku za menej než 30 sekúnd.
Dlhotrvajúca záhada
Táto odvážna misia má pomôcť vyriešiť dlhotrvajúcu záhadu, prečo je koróna oveľa horúcejšia než povrch Slnka. „Povrch Slnka má približne 6 000 °C, no koróna dosahuje milióny stupňov, a pritom je ďalej od Slnka. Ako táto atmosféra získava viac tepla?“ pýta sa Dr. Jenifer Millard z Fifth Star Labs.
Okrem toho vedci dúfajú, že sonda pomôže lepšie pochopiť slnečný vietor, prúd nabitých častíc vychádzajúcich z koróny, ktorý ovplyvňuje Zem.
Slnečný vietor spôsobuje úchvatné polárne žiary, no môže mať aj negatívny vplyv na Zem, ako sú výpadky elektrickej siete či poruchy elektroniky a komunikácie. „Pochopenie Slnka, jeho aktivity a vesmírneho počasia je pre náš každodenný život na Zemi nesmierne dôležité,“ zdôrazňuje Dr. Millard. Sonda je vybavená 11,5 cm hrubým uhlíkovým štítom, ktorý chráni jej elektroniku pred extrémnym žiarením.
Počas sviatkov prežívajú vedci NASA napäté chvíle, keďže nemôžu komunikovať so sondou. Fox priznáva nervozitu, no verí v odolnosť stroja. „Navrhli sme ho tak, aby vydržal všetky brutálne podmienky. Je to tvrdý, odolný malý stroj,“ hovorí. Ak sonda prežije, bude pokračovať vo svojej misii a poskytne ďalšie cenné informácie o našej hviezde.
Tento odvážny projekt NASA je kľúčovým krokom k lepšiemu pochopeniu slnečnej sústavy. Ak sa Parker Solar Probe podarí prežiť tento rekordný prelet, bude pokračovať v skúmaní Slnka, čo by mohlo zlepšiť naše znalosti o vesmíre a ochrániť našu planétu pred potenciálnymi hrozbami vesmírneho počasia.