V roku 2024 u nás počet ľudí bez práce klesal a miera nezamestnanosti pravidelne prekonávala historické minimá. Podľa personalistov bude trh práce ovplyvňovaný nízkou nezamestnanosťou aj naďalej.
Tá bude okrem iného tiež dôvodom tlaku na ďalšie zvyšovanie miezd či spružnenie pravidiel ekonomickej migrácie. Na našom trhu práce sa odrazí aj situácia v nemeckej, a tým i v slovenskej ekonomike a výkonnosť priemyslu, najmä kondícia sektoru automobilovej výroby.
V tomto roku počet nezamestnaných zostal pod úrovňou 150-tisíc osôb, miera nezamestnanosti 5,4 percenta bola druhá historicky najnižšia.
Ako vyzeral pracovný trh v roku 2024 a aké sú predikcie na budúci rok, prezradila v relácii Aktuálne :24 manažérka personálnej agentúry Zuzana Palášthy:
Manažérka personálnej agentúry Grafton Zuzana Palášthy v budúcom roku neočakáva prudké výkyvy v miere nezamestnanosti a považuje ju za dlhodobo stabilnú.
„Ak to budú nejaké zmeny, tak len v desatinách percent smerom nahor alebo nadol. Čo v preklade znamená, že miera nezamestnanosti bude opäť atakovať historické minimá a tlak na zvyšovanie miezd bude opäť vysoký,“ hodnotí Palášthy.
Na zamestnanosť malo vplyv aj zvyšovanie cien energií, ktoré nútilo podniky optimalizovať či obmedziť svoju činnosť. Na druhej strane podľa Palášthy pomohli ukrajinskí utečenci obsadiť pracovné miesta v odvetviach, kde je dlhodobo nedostatok pracovnej sily.
Jeden z postihnutých sektorov počas pandémie aj počas vojny na Ukrajine je gastrosektor. Manažérka personálnej agentúry tvrdí, že ani dnes v tomto sektore nie je situácia optimálna. „Aktuálny stav nie je ružový, dúfajme, že sa to v budúcom roku zlepší,“ podotýka.
Prijímanie zahraničných pracovníkov
„Tuzemských uchádzačov je stále veľmi málo, je to citeľné najmä v regiónoch, ako je bratislavský alebo trnavský kraj. Najmä západné Slovensko vníma, že ľudí je málo a musia siahať po zahraničnej pracovnej sile,“ hovorí Palášthy.
Pracovné miesta nám pomohli naplniť najmä migranti z Ukrajiny. „Ale stále je trh dosť nepružný v možnostiach zamestnávania ľudí zo zahraničia,“ dodáva Palášthy.
Pomôcť by mohlo podľa manažérky predovšetkým zrýchlenie a digitalizácia vízovej politiky či spružnenie najímania zahraničnej pracovnej sily. „Veľmi kľúčové je zníženie administratívnej záťaže spojenej so zahraničnými kandidátmi,“ konštatuje.
S nízkou nezamestnanosťou je spojená aj otázka, aký vývoj sa očakáva so mzdami v roku 2025. Manažérka informuje, že v súčasnosti je uchádzač ten, kto riadi výšku miezd. „Pokiaľ zamestnávatelia chcú mať naplnené pracovné miesta, musia požiadavky na trhu reflektovať,“ podotýka. Predpokladá tak v budúcom roku rýchly nárast miezd.