Francúz Dominique Pelicot, ktorý mnoho rokov nechával desiatkami mužov znásilňovať svoju omámenú manželku, bol uznaný vinným vo všetkých bodoch obžaloby. Oznámil to vo štvrtok (19. 12.) súd vo francúzskom Avignone. Pelicot podľa BBC pri čítaní verdiktu neprejavoval žiadne emócie.
Odsúdili ho na maximálny trest 20 rokov väzenia, ako požadovala prokuratúra. Informovala o tom agentúra AFP. Za vinných súd uznal tiež všetkých 50 spoluobžalovaných.
Sudca po vynesení rozsudku nad Pelicotom postupne čítal rozsudky tiež nad päťdesiatkou spoluobvinených. Všetkých 50 spoluobžalovaných súd uznal za vinných – 46 zo znásilnenia, dvoch z pokusu o znásilnenie a dvoch zo sexuálneho napadnutia. Zároveň im uložil tresty odňatia slobody v rozmedzí od troch do 15 rokov. Tresty sú však miernejšie, než požadovali prokurátori.
„Pán Pelicot, súd vás uznáva vinným zo závažného znásilnenia Gisèle Pelicotovej,“ povedal predsedajúci sudca Roger Arata.
Pelicot je vinný okrem iného aj z pokusu o závažné znásilnenie ženy jedného zo spoluobžalovaných, Jean-Pierrea Marcihala, a z obstarávania nevhodných snímok svojej dcéry Caroline a svojich neviest Aurore a Céline.
Prípadu z Francúzska sa v Správach venovala aj redaktorka Alexandra Zetková:
Prípad Gisèle Pelicotovej
Gisèle Pelicotovú muži roky znásilňovali po tom, čo ju Pelicot omámil silnými anxiolytikami, teda liekmi proti úzkosti. Na videách, ktoré Pelicot obstarával, figurovalo celkovo 83 cudzích mužov.
Pred súd sa ich postavilo 50, ostatných sa nepodarilo identifikovať. Svoju dnes už bývalú ženu znásilňoval aj samotný Pelicot.
Prípad Francúzskom hlboko otriasol a vyvolal diskusie o násilí na ženách. Sama Pelicotová je oceňovaná za to, že sa napriek bolestnému obsahu prípadu zasadila o verejné pojednávanie namiesto toho, aby sa súdny proces konal za zatvorenými dverami. Taktiež jej štvrtkový príchod do súdnej siene sprevádzal potlesk.
Stojí za svojím rozhodnutím
Pelicotová niekoľko hodín po vynesení rozsudkov voči jej páchateľom predstúpila pred novinárov a povedala, že sa cíti „veľmi emocionálne“ a v tejto chvíli myslí na svoje deti a vnúčatá. „Pre ne som chcela tento boj posunúť dopredu,“ uviedla.
„Myslím na všetky ostatné rodiny, ktorých sa tento prípad dotkol, a na obete, ktoré v týchto príbehoch nie sú rozpoznané a ktoré sú často v tieni. Určite viete, že bojujete rovnako ako ja,“ dodala.
Zároveň vyjadrila hlbokú vďaku všetkým, ktorí ju v procese podporovali, vrátane jej právnikov. Podľa svojich slov nikdy neoľutovala, že sa zasadila o to, aby pojednávania prebiehali na verejnosti, a nie za zatvorenými dverami. Urobila tak, „aby spoločnosť videla, čo sa deje“.
„Verím v našu schopnosť spoločne sa chopiť budúcnosti, v ktorej všetci – ženy, muži – môžu žiť spolu v harmónii, úcte a vzájomnom porozumení,“ uviedla vo vyhlásení citovanom stanicou Sky News.
Na otázku, čo si myslí o verdiktoch, odpovedala, že rešpektuje rozhodnutia aj súdy. Pri odchode z budovy súdu prechádzali davmi ľudí, ktorí ju mohutne povzbudzovali a kričali „Merci“ (Ďakujem).