Inaugurácia Donalda Trumpa je hlavnou témou pondelkového (20. 1.) spravodajského dňa. Amerikanista z Inštitútu medzinárodných vzťahov z Karlovej univerzity Kryštof Kozák priblížil aj históriu a význam celej tejto slávnosti.
Kedysi sa inaugurácia amerického prezidenta konala až 5. marca, obdobie medzi zvolením prezidenta a zložením prísahy sa však ukázalo ako príliš dlhé. V ústave Spojených štátov sa tak ustanovil nový dátum 20. január, uvádza Kozák.
Hoci to vyzerá, že americká spoločnosť je rozdelená, boli aj horšie dejinné okolnosti inaugurácií. Napríklad Abraham Lincoln a vypuknutie občianskej vojny. Amerikanista si nemyslí, že je v súčasnosti situácia až tak kritická.
Pozrite si celý rozhovor s amerikanistom Kryštofom Kozákom, ktorý v relácii Ranné správy priblížil význam inaugurácie aj očakávania od Donalda Trumpa:
„Keby som to mal k niečomu prirovnať, tak myslím, že očakávania sú trochu ako v roku 1933, keď bol zvolený Franklin Delano Roosevelt. Mal veľkú podporu a najmä prichádzal s dramatickými zmenami, ktoré výrazne premenili americkú spoločnosť,“ pripomína Kozák.
Dodáva, že Donald Trump a jeho poradcovia chcú pre americkú spoločnosť výrazný posun, no konzervatívnym smerom, a teda cestou naspäť.
Inaugurácia je podľa amerikanistu symbolický krok, ktorý trochu pripomína stredovekú korunováciu, ktorú sprevádza „obrovská šou“. „Zároveň to má aj veľmi dôležitý, formálno-praktický aspekt,“ dodáva.
Kozák pripomína, že po zložení prísahy sa Donald Trump okrem prezidenta stane aj vrchným veliteľom amerických ozbrojených síl. „Očakáva sa tiež, že zvráti mnoho exekutívnych vyhlášok Joea Bidena, napríklad v oblasti ochrany životného prostredia a otvárania federálnych území pre ďalšiu ťažbu plynu a ropy,“ hodnotí.
Predpokladá, že nás čaká veľká smršť, ako Trump sám sľubuje, či už v otázke deregulácií, tvrdého prístupu k migračnej politike alebo v omilosťovaní útočníkov na Kapitol zo 6. januára 2021.
Podľa Kozáka Kongres bude mať najmä dôležitú rolu pri zostavovaní rozpočtu a pri komplikovaných rozpočtových jednaniach. „Či Kongres bude hrať nejakú rolu, tak tam budú napríklad spory o prípadných ďalších peniazoch na podporu Ukrajiny. Ale pokiaľ to Donald Trump nepodporí, tak to Kongres nezachráni,“ domnieva sa amerikanista.