Na hlavný obsah

Slovensko čelí podľa vládnych predstaviteľov najväčšej hrozbe od svojho vzniku, skloňovalo sa aj vyhlásenie výnimočného stavu

Prezident verí, že k nemu nebude musieť prísť.

Slovensko čelí podľa vládnych predstaviteľov najväčšej hrozbe od svojho vzniku, skloňovalo sa aj vyhlásenie výnimočného stavu
Premiér Robert Fico (Smer-SD). Foto: SITA/AP

Slovensko podľa vládnych činiteľov čelí najväčšej bezpečnostnej hrozbe od svojho vzniku. V tejto súvislosti sa preto skloňovalo aj prípadné vyhlásenie výnimočného stavu, čo v krajine ešte nebolo. Hlava štátu verí, že k tomu nebude musieť prísť.

Aj napriek závažnej bezpečnostnej situácii na Slovensku, ako ju označil prezident Peter Pellegrini, výnimočný stav v krajine nevyhlásil. Podľa ústavy by tak mohol urobiť iba on na základe návrhu vlády, ak by u nás hrozil teroristický útok alebo pouličné nepokoje spojené s útokmi na orgány verejnej moci.

“Nemyslím, že sme až v takomto štádiu. Myslím, že vďaka práci bezpečnostných zložiek štátu, ktoré majú tie informácie, dokážeme reagovať vopred,“ vyhlásil prezident SR Peter Pellegrini.

Pripravovaný útok

Predseda vlády hovorí o pripravovanom útoku na ústavné zriadenie Slovenskej republiky. Odvoláva sa pritom na informácie Slovenskej informačnej služby (SIS).

“Ide o pokus zorganizovať na území Slovenskej republiky normálny prevrat. Aby vláda padla a dostali sa k moci tí, ktorí sa k moci nevedia dostať cez demokratické parlamentné voľby,“ uviedol predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD).

“Pokiaľ by sa niekto snažil nahradiť parlamentnú formu vlády násilnými prostriedkami nejakou inou formou vlády, alebo zmeniť demokratický režim na nedemokratický režim, tak to by práve bolo útokom na to ústavné zriadenie,“ povedal ústavný právnik Vincent Bujňák.

Bezpečnostnej situácii na Slovensku a reakciám analytikov sa v Správach venoval redaktor STVR Radoslav Šebo:

“Nedostalo sa to až do štádia, kedy by situácia eskalovala do takého štádia, že by bolo potrebné vyhlásiť nejaký výnimočný stav,“ dodal Pellegrini.

Možnosť zavedenia cenzúry

“Výnimočný stav znamená napríklad možnosť zavedenia cenzúry, vypnutia médií, zákazu činnosti, zákazu vychádzania. Obmedzení je tam tak obrovské množstvo a sú tak závažnej povahy, že v moderných dejinách Slovenskej republiky ešte nikdy zavedené neboli,“ vysvetlil bezpečnostný analytik Radovan Bránik.

“Zdá sa na základe tej komunikácie, ktorá doteraz prebiehala, resp. prebieha od ústavných činiteľov vrátane všetkých troch ústavných činiteľov, že SIS nemá de facto relevantné dôkazy, ktoré by mohli viesť k takémuto postupu,“ konštatoval bezpečnostný analytik Vladimír Bednár.

Žiadne dôkazy

Bezpečnostný analytik súčasnú situáciu prirovnáva k tej z nedávnej minulosti, keď SIS informovala o prípadných plánovaných útokoch na našu energetickú infraštruktúru. Niekoľko podozrivých osôb bolo vtedy zadržaných, no neskôr prepustených na slobodu.

Tvrdí, že zahraničie sa na takéto konanie pozeralo ako na zlyhanie SIS. Poukazuje na to, že ani v tomto prípade zatiaľ verejnosti neboli predložené žiadne dôkazy.

“Informácia sama osebe v podstate nič neznamená, pokiaľ sa nepodloží nejakými relevantnými dôkazmi,“ zdôraznil Bednár.

“Informácie a dôkazy, ktoré preukazujú takéto konanie niektorých osôb, majú naše bezpečnostné zložky k dispozícii. Majú ich získané zákonným spôsobom,“ povedal Pellegrini.

“Nedisponujeme právomocou vás v plnej miere informovať a odtajniť túto správu,“ vyhlásil poverený predseda NR SR Peter Žiga (Hlas-SD).

“Konkrétne mená, konkrétne finančné toky, konkrétne mená organizácií, konkrétne prepojenia, konkrétne fotografie,“ menoval Fico.

Tie majú mať podľa neho väzby jednak na predstaviteľov opozície aj na organizátorov protestov. Vláda však nateraz nepodniká žiadne kroky v súvislosti s ich obmedzením. Ministerstvo vnútra poverilo prípravou preventívnych bezpečnostných opatrení.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko