Polícia vo východnej Číne nasadila guľaté roboty, ktoré dokážu rozohnať davy alebo v prípade ohrozenia použiť slzotvorný plyn. Poháňa ich umelá inteligencia (AI), ktorá im tiež umožňuje samostatne rozpoznať nebezpečenstvo a tváre zločincov, uviedol webový portál The Times.
„Zlý terén, extrémne počasie, nebezpečné pracovné prostredie, násilné konflikty a vojny predstavujú obrovské hrozby pre ľudské životy a činnosti. Preto sme vyrobili obojživelného inteligentného robota, ktorý má v týchto prostrediach nahradiť človeka,“ uviedla o svojom vynáleze spoločnosť Logon Technology z východočínskeho mesta Wen-čou.
Robot RT-G s prezývkou Rotun vyzerá ako veľká pneumatika a pri hmotnosti 125 kilogramov dokáže vyvinúť rýchlosť 22 kilometrov za hodinu. Má desaťhodinovú výdrž batérie a riadi ho umelá inteligencia, ktorá môže v prípade potreby použiť zabudovaný slzný plyn, reproduktory, siete alebo iné prvky na rozohnanie davu.
Pôvodným zámerom bolo vyslať roboty do nebezpečných alebo neznámych prostredí, ako sú miesta postihnuté požiarmi alebo podzemné jaskyne.
Namiesto toho vývojári naprogramovali Rotunov pre orgány činné v trestnom konaní, takže každý z nich dokáže sám rozpoznať tváre a odhaliť podozrivé osoby, ktoré potom môže prenasledovať a zneškodniť. V prípade potreby môže privolať na pomoc ďalšie blízke Rotuny, aby spoločne chytili páchateľa.
V roku 2020 čínska armáda predstavila zariadenie podobné motokáre, ktoré malo guľomet a pohybovalo sa samo. Potom začiatkom tohto roka ukázala diaľkovo ovládaného robotického psa vybaveného puškou.
Šanghajská polícia nainštalovala na tieto psy reproduktory, aby počas pandémie COVID-19 štekali na občanov znenie reštriktívnych opatrení.