Desiatky tisíc ľudí v sobotu (25. 1.) v Nemecku protestovali proti politickej pravici. Demonštranti kričali heslá predovšetkým proti Alternatíve pre Nemecko (AfD), ktorú označujú za pravicovo populistickú až krajne pravicovú stranu.
Kritiku si však vyslúžil aj kandidát na kancelára za konzervatívnu úniu CDU/CSU Friedrich Merz, ktorý tento týždeň avizoval výrazné sprísnenie migračnej a azylovej politiky v prípade, že zasadne na čele nemeckej vlády. Voľby sa v Nemecku uskutočnia o štyri týždne.
V Kolíne nad Rýnom sa na demonštrácii napriek daždivému počasiu zišlo podľa agentúry DPA 40-tisíc ľudí. Nahlásených bolo pritom pôvodne zhruba päťtisíc účastníkov. Na protestný pochod ľudia prišli s bubnami a hrncami.
Heslá na plagátoch boli zamerané nielen proti AfD, ale aj proti predsedovi opozičnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Merzovi.
Podobné to bolo pri Brandenburskej bráne v Berlíne, kde sa na demonštrácii proti pravici a za demokraciu podľa polície zišlo zhruba 30-tisíc ľudí. Boli medzi nimi ľudia všetkých generácií od detí po dôchodcov, priniesli si so sebou sviečky a vianočné svetlá, aby vytvorili pomyselnú „reťaz svetiel“.
„Prišla som preto, lebo ma desí nárast podpory AfD, ale nahnevalo ma aj to, čo povedal Friedrich Merz,“ povedala jedna zo starších účastníčok demonštrácie, ktorá je členkou organizácie Omas gegen Rechts (Babky proti pravici).
Prieskumom dominuje konzervatívna únia
Mesiac pred voľbami do Spolkového snemu má podľa najnovšieho prieskumu agentúry INSA únia CDU/CSU šancu získať 30 percent hlasov, druhá by s 21 percentami skončila AfD. V posledných parlamentných voľbách získala AfD 10,4 percenta hlasov, teraz je tak na dvojnásobku.
Sobotné demonštrácie sa uskutočnili len tri dni po tragickom útoku v bavorskom Aschaffenburgu, kde 28-ročný neúspešný žiadateľ o azyl z Afganistanu zaútočil na deti zo škôlky, ktoré boli na prechádzke v parku.
Zabil dvojročného chlapca a 41-ročného muža, ktorý mu pribehol na pomoc. Zranenia utrpeli ďalšie dvojročné dieťa, starší muž a vychovávateľka. Taktiež v Aschaffenburgu sa v sobotu na demonštrácii proti politickému posunu doprava zišlo tritisíc ľudí.
Pravdepodobný budúci kancelár Merz v reakcii na útok avizoval výrazné sprísnenie migračnej a azylovej politiky Nemecka v prípade, že po februárových voľbách zasadne v kancelárskom kresle. Povedal pritom, že návrh na sprísnenie pravidiel predloží parlamentu už na budúci týždeň a je mu jedno, „kto ho schváli“.
To vyvolalo na nemeckej politickej scéne vlnu kritiky, predovšetkým politici dosluhujúcej menšinovej vlády sociálnych demokratov (SPD) a Zelených vyjadrili obavy, že by to mohol byť prvý krok k spolupráci CDU/CSU a AfD.
Konzervatívna únia CDU/CSU uplatňuje teraz k AfD takzvaný protipožiarny múr (Brandmauer), čo prakticky znamená, že s ňou odmieta akokoľvek spolupracovať. Mnohí sa však obávajú, že by mohol pomyselný múr po voľbách padnúť.
Demonštranti túto obavu v sobotu vyjadrili aj na proteste v centre Berlína, keď skandovali „My sme protipožiarny múr!“. Jeden z rečníkov na pódiu Merza varoval, že vyvolá „povstanie slušných ľudí“, ak v parlamente schváli sprísnenie migračnej politiky za pomoci hlasov AfD.
Búria sa aj proti Elonovi Muskovi
Berlínska demonštrácia sa podľa organizátorov zamerala aj proti novému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi a vplyvu jeho spojenca Elona Muska. Americký miliardár v posledných týždňoch opakovane podporil AfD, a podľa ostatných strán sa tak nemiestne mieša do nemeckej predvolebnej kampane.
Musk v sobotu opäť naživo prehovoril k priaznivcom strany na mítingu v stredonemeckom Halle, kde kandidátka na kancelárku za AfD Alice Weidelová oficiálne začala svoju kampaň. Akcie sa zúčastnilo asi 4 500 ľudí.
Musk v príhovore k davu pred prejavom Weidelovej vyhlásil, že strana je „najväčšou nádejou“ Nemecka. ľuďom tiež odkázal, že je v poriadku, ak „sú hrdí“ na to, že sú Nemcami. „Úprimne si myslím, že sa príliš sústreďujeme na vinu z minulosti a musíme sa posunúť vpred. Deti by nemali niesť vinu za hriechy svojich rodičov či dokonca prarodičov,“ zhodnotil.
Miliardár tiež zdôraznil, že AfD chce „viac (priestoru na) sebaurčenie pre Nemecko a krajiny v Európe a menej z Bruselu“. Na záver takmer päťminútového prejavu vyjadril nádej, že „sa AfD bude dariť a že z Alice Weidelovej sa stane kancelárka“.