Ako trinásta komnata, od ktorej nemá nikto kľúče. Do jedného z bytov menšej bytovky na Podpoľaní už deväť rokov nikto nevstúpil, neotvoril okná a neopravil zatečenú stenu. Susedia majú obavy nielen o stav domu, ale aj o svoje zdravie.
Menší bytový dom stojí v obce Dúbravy pri Detve od 50. rokov minulého storočia. Väčšina bytov je priebežne obývaných, jeden na najvyššom poschodí však vyvoláva otázky a vzbudzuje obavy.
Že s ním niečo nie je v poriadku si všimla pani Mikušková, ktorá v dome so svojou malou dcérou býva jeden rok.
„Ide o byt, ktorý majú majitelia v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov. Vlastnia ho od roku 2001. Je neobývaný a zamknutý. Do bytu však zateká a potrebujeme zistiť, či len cez okná alebo aj cez strechu,“ priblížila obyvateľka bytového domu Veronika Mikušková.
Roky do bytu nikto nevstúpil
Do bytu už takmer deväť rokov nikto nevstúpil. Informácie si pani Mikušková overovala, keď sa snažila kontaktovať predsedníčku spoločenstva vlastníkov bytov. Tá by mala mať náhradný kľúč a vo vážnych prípadoch aj možnosť byt sprístupniť.
„Zákon o vlastníctve bytov hovorí, že za určitých okolností môže do bytu vstúpiť či už teda správca, zástupca vlastníkov bytov alebo niekto, kto má vykonať opravu alebo úpravu spoločnej časti do bytu aj bez súhlasu vlastníka,“ vysvetlil nezávislý advokát Milan Ficek.
V tomto prípade však nastala zvláštna zhoda okolností. „Jeden z vlastníkov bytu, konkrétne manželka, je zároveň aj predsedníčkou spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov v rámci bytovky,“ povedala pani Mikušková.
Dlhodobo býva vo vzdialenom meste, o byt neprejavuje záujem a tvrdí, že už nemá od neho ani kľúče.
„Kľúče pred približne ôsmimi rokmi odovzdali susede, lenže pani medzičasom zomrela. Byt dediči potom predali a kľúče sa stratili,“ dodala pani Mikušková.
Nikto nevie, čo sa za dverami skrýva
Ak sa podarí dvere bytu po deviatich rokoch otvoriť, nikto nevie, čo sa za nimi skrýva. Zdá sa, že byt bude potrebovať rozsiahlu rekonštrukciu.
„Byt už zvonka vyzerá, že je v havarijnom stave. Určite je plný plesní, pretože do bytu pod tým bytom presakujú plesne na stenu. Dokonca počas dažďov preteká voda z jedného okna až cez celé poschodie,“ priblížila pani Mikušková.
„Človek, ktorý neumožňuje vstup do svojej nehnuteľnosti za účelom odstránenia chyby, môže alebo teda zodpovedá za škodu, ktorá týmto konaním vznikla,“ uviedol advokát Ficek.
„Prebytok vlahy v materiáloch vnútorného prostredia vedie k rastu mikróbov, ako sú plesne, huby a baktérie, ktoré následne emitujú spóry, bunky a mikrobiálne organické látky do vnútorného ovzdušia,“ vysvetlil Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.
V byte, v ktorom nikto nebýva, podľa regionálnych zdravotníkov existuje riziko množenia plesní, ak na to existujú podmienky. Jednou z nich je aj dostatok vlahy a živín organického pôvodu.
„Ich zdrojom môžu byť zvyšky potravín, tapety, textílie, drevo, nátery a lepidlá. Na minimalizáciu ohrozenia zdravia ľudí je potrebné vykonať opatrenia tam, kde sa viditeľné stopy vlhkosti a plesní vyskytujú,“ dodal RÚVZ v Banskej Bystrici.
Obavy z nebezpečnej baktérie
Ďalšie obavy vyvoláva stav sietí a potrubí, ktoré v sa byte roky nepoužívali. „To už ovplyvňuje všetky byty. Tým, že tam nikto nebýva, je to vo vegetatívnom stave. Ale keby tam niekto prišiel a teraz spláchol, tak celá stúpačka je zatečená vodou,“ dodala pani Mikušková.
„V súvislosti s prípravou teplej vody existuje riziko premnoženia sa baktérií rodu Legionella species vo vodovodnom potrubí, výtokových batériách a sprchách. A to ak teplota vody nie je dostatočne vysoká alebo ak voda vo vodovodnom systéme dlhšiu dobu stagnuje,“ vysvetlil RÚVZ v Banskej Bystrici.
Odporučili vykonať vo vodovodnom systéme domu opatrenia na odstránenie rizika ohrozenia zdravia v súvislosti s možnou prítomnosťou spomenutej baktérie.
„Lenže majitelia s nami nekomunikujú. Nemáme teda žiadne povolenie vstúpiť do toho bytu, žiadny súhlas od nich,“ skonštatovala pani Mikušková.
Nazrieť dnu sa nepodarilo ani nám. Na naše pokusy o kontakt nikto neodpovedal a spolumajiteľka medializáciu odmietla. Jediná, s kým komunikovala, je starostka obce.
„Pokúsila som sa ju osloviť cez sociálnu sieť. Pani mi odpísala, že je ochotná a bude súhlasiť, aby sa mohol byt otvoriť. Nie sú však kľúče a nemá ich ani ona. Bude treba poškodiť zámok a tak sa dostať do bytu,“ uviedla starostka obce Dúbravy Elena Grňová.
Dvere po rokoch odomkol vnuk
Nový rok priniesol nový závan vetra do problému i do zavretého bytu. Pani Mikušková nás informovala, že ho po rokoch odomkol a na niekoľko minút otvoril vnuk. Ten napokon našiel starý zväzok kľúčov po svojej babke, bývalej susedke neprítomných majiteľov.
„Podľa zistených informácií k tejto veci, mal byť byt otvorený náhradným kľúčom, ktorý sa nachádzal u jednej z obyvateliek tejto obce. Tá po predchádzajúcom súhlase jeho nájomníkov byt prišla otvoriť. Polícia o plánovanom otvorení bytu informovaná nebola, a teda sme pri otvorení neasistovali,“ priblížila Petra Kováčiková z oddelenia komunikácie a prevencie Krajského riaditeľstva Policajného zboru.
Nahliadnuť do bytu sa pri tejto príležitosti podarilo pani Mikuškovej. „Zistilo sa, že strecha preteká na dvoch miestach. To sa prejavilo poškodením a sfarbením omietky a maľovky,“ priblížila.
Do bytu podľa jej slov vo veľkej miere zateká aj cez balkónové dvere a balkónové okno. „Čo určite spôsobuje zatekanie do bytu pod ním. Okná na byte sú zanesené povlakom z vlhkosti,“ dodala.
Kontrola za prítomnosti polície
Starostka obce nás informovala, že po dohode so spolumajiteľkou bytu plánuje realizovať jeho otvorenie a kontrolu za prítomnosti polície.
„Tak ako navrhli právnici, budem súčinná a byt bude otvorený za mojej prítomnosti s tým, že ja kľúče zoberiem a uložia sa u nás v trezore, aby tam nemal nikto prístup,“ uviedla starostka Grňová. Dodala, že pri otváraní bude aj polícia.
„Podľa zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov platí, že každý vlastník je povinný počínať si tak, aby nedochádzalo k vzniku škodám na majetku a teda aj na spoločných častiach a spoločných zariadeniach, ale aj na tom byte, ktorý potom následne ovplyvňovali ostatných susedov,“ priblížil advokát Ficek.
Obhliadka opusteného bytu umožní overiť situáciu, a teda i dôsledky jeho zanedbaného stavu na okolité byty a nebytové priestory.
„Ak človek spôsobí škodu svojím nekonaním, tak za ňu zodpovedá. Tí, ktorí tú škodu uhradia, sú oprávnení domáhať sa náhrady škody od tohto pôvodného vlastníka, ktorý dovolil takúto situáciu,“ skonštatoval Ficek.