Dohoda o prímerí v Pásme Gazy počíta v prvej fáze s prepustením 34 rukojemníkov zo strany palestínskeho teroristického hnutia Hamas a tisícky palestínskych väzňov zo strany Izraela. Stanici BBC to povedal palestínsky zdroj oboznámený s rokovaním. Ďalšie médiá píšu o prepustení 33 rukojemníkov. Prvá fáza prerušenia bojov by mala trvať 42 dní.
V prvej fáze by Hamas mal oslobodiť celkovo 34 rukojemníkov. Traja by sa mali dostať na slobodu v prvý deň pokoja zbraní, ďalší štyria o týždeň neskôr. Izrael by mal prepustiť tisíc palestínskych väzňov, z ktorých zhruba pätina strávila v izraelských väzniciach 15 a viac rokov, uviedla v pondelok (13. 1.) večer BBC.
Nemenovaný izraelský predstaviteľ, ktorý hovoril s tamojšími médiami, uviedol, že v prvej fáze má byť prepustených 33 rukojemníkov. Má ísť o ženy, deti, chorých a seniorov. Predstaviteľ tiež poprel správu niektorých médií, že Izrael odovzdá Hamasu telo zabitého vodcu hnutia Jahjáa Sinvára.
Agentúra AP získala text návrhu dohody, ktorého autentickosť jej potvrdil jeden egyptský a jeden palestínsky zdroj. Dokument hovorí o prerušení bojov na 42 dní, oslobodení 33 rukojemníkov vrátane piatich izraelských vojačiek a prepustení 50 palestínskych väzňov za každého izraelského zajatca. Podľa zdrojov agentúry AFP dohoda počíta s prepustením 33 rukojemníkov a zhruba tisícky palestínskych väzňov.
Prvý deň prímeria
Izraelská armáda by sa mala začať sťahovať z obývaných častí Pásma Gazy od prvého dňa prímeria. Odísť z tohto palestínskeho územia by nemala v prvej fáze úplne. Ponechala by si kontrolu nad územím pri hraniciach s Egyptom, povedal zdroj stanici BBC. Píše to aj agentúra AP s odvolaním sa na text návrhu.
Armáda by súčasne vytvorila zhruba 800 metrov široké nárazníkové pásmo na severnej a východnej hranici. Rokovania o ďalších dvoch fázach prímeria by sa mali začať 16 dní po vyhlásení pokoja zbraní.
Podľa médií Hamas a jeho spojenci držia v Pásme Gazy stále 94 rukojemníkov. Približne tretina z nich je však podľa spravodajských poznatkov po smrti.
Rokovania o návrhu dohody v utorok pokračujú v Katare. Hovorca katarského ministerstva zahraničných vecí v utorok okolo poludnia SEČ uviedol, že sa dostala do najbližšieho bodu k uzavretiu dohody a že sa podarilo vyriešiť hlavné nezhody, ktoré rozhovory blokovali.
Vojna medzi Izraelom a hnutím Hamas sa začala po teroristickom útoku Hamasu z predvlaňajšieho októbra, keď v Izraeli zahynulo na 1 200 civilistov. Vojnu prerušilo len týždňové prímerie na konci predvlaňajšieho novembra. Podľa dnešnej bilancie miestnych úradov v Pásme Gazy, ktoré má pod kontrolou Hamas, pri bojoch na tomto palestínskom území zahynulo už najmenej 46 645 Palestínčanov.
Súhlas Hamasu
Dva nemenované zdroje v utorok (14. 1.) povedali agentúre AP, že teroristické hnutie Hamas súhlasí s návrhom dohody na prímerie v Pásme Gazy a prepustenie rukojemníkov. V oficiálnom vyhlásení Hamas uviedol, že rokovania, ktoré sa konajú v Katare, sú v záverečnej fáze.
Izraelské zdroje agentúram AP a Reuters povedali, že je potrebné ešte doladiť detaily dohody. „Sme blízko, ale ešte tam nie sme,“ povedal zdroj agentúre Reuters. Finálny dokument navyše musí oficiálne schváliť vláda v Jeruzaleme.
Hovorca katarského ministerstva zahraničia uviedol, že rokovania sú najbližšie k uzavretiu dohody za posledné mesiace. Podľa neho sa podarilo vyriešiť väčšie spory, ktoré blokovali rozhovory. „Veríme, že sme v záverečnej fáze (rokovania),“ uviedol hovorca, podľa ktorého by uzavretie dohody mohlo nastať „veľmi skoro“.
„Nemali by sme mať prehnané očakávania ohľadom toho, čo sa práve deje,“ uviedol zároveň podľa agentúry AFP.
Nesúhlas izraelského ministra
Izraelský krajne pravicový minister pre národnú bezpečnosť Itamar Ben-Gvir pohrozil v utorok odchodom z vlády premiéra Benjamina Netanjahua, ak bude súhlasiť s dohodou o prímerí. Zároveň vyzval ministra financií Bezalela Smotriča, aby sa k nemu pripojil, informuje správa agentúry Reuters.
„Tento krok je našou jedinou šancou zabrániť realizácii (dohody), zabrániť tomu, aby Izrael kapituloval pred Hamasom po viac ako roku krvavej vojny, v ktorej v Pásme Gazy padlo viac ako 400 vojakov IDF (Izraelských ozbrojených síl), a zabezpečiť, aby ich smrť nebola márna,“ napísal Ben-Gvir na platforme X.
Pripomenul tiež Smotričove slová z pondelka, že Izrael by mal pokračovať vo vojenskej operácii v Pásme Gazy až do úplnej kapitulácie Hamasu.
Smotrič v pondelok povedal, že má voči dohode výhrady, no oslabením Netanjahuovej koalície nehrozil. Odchod Ben-Gvira by izraelskú vládu neohrozil.
Niektoré rodiny izraelských rukojemníkov sú proti dohode, pretože sa obávajú, že na jej základe nebude prepustených všetkých zostávajúcich 98 rukojemníkov. Prieskumy však ukázali, že v izraelskej verejnosti má táto dohoda širokú podporu.