Na hlavný obsah

Ekvádorom otriasla brutálna vražda štyroch detí, zomreli po zatknutí vojakmi. Krajina vyhlásila štátny smútok

Telá našli pri vojenskej základni.

Ekvádorom otriasla brutálna vražda štyroch detí, zomreli po zatknutí vojakmi. Krajina vyhlásila štátny smútok
Rodina a priatelia nesú rakvy chlapcov, ktorí zomreli po zatknutí vojakmi v Ekvádore. Foto: TASR/AP

Ekvádorský parlament vyhlásil tento týždeň tri dni národného smútku v reakcii na vraždu štyroch maloletých chlapcov. Mladíci zmizli minulý mesiac, ich telá neskôr našli neďaleko armádnej základne.

V utorok (31. 12.) prokuratúra oznámila, že potvrdila identitu týchto obhorených tiel, ktoré niesli známky mučenia. V súvislosti s prípadom, pre ktorému sa konala séria demonštrácií, zatkli 16 vojakov, napísal vo štvrtok (2. 1.) server BBC Mundo.

Jedenásťročný Steven Medina, 15-ročný Saúl Arboleda a súrodenci Ismael a Josué Arroyovi vo veku 15 a 14 rokov zmizli 8. decembra. Podľa výpovede ich rodičov v meste Guayaquil v tom čase hrali futbal.

Vojaci vypovedali, že chlapcov zatkli, pretože ich podozrievali z krádeže, a previezli ich na armádnu základňu. Tvrdia tiež, že ich potom prepustili a nechali živých na nedaľekej ceste. Toto vysvetlenie však nepresvedčilo sudkyňu Tanyu Loor Zambranovú. Tá označila maloletých chlapcov za obete násilného zmiznutia po vojenskej operácii.

Minister kryl vojakov, verejnosť sa búri

Ekvádorský minister obrany Gian Carlo Loffredo sprvu zmiznutie chlapcov pripisoval zločineckým gangom. O niekoľko dní neskôr však priznal, že ich zatkla hliadka 16 vojakov. Podľa Loffreda vojaci hľadali osem podozrivých z okradnutia jednej ženy.

Prípad vyvolal veľké pobúrenie u verejnosti aj preto, že ekvádorský prezident Daniel Noboa, ktorý budúci mesiac obhajuje vo voľbách prezidentský mandát, vlani v januári vyhlásil výnimočný stav.

Ten dal zvláštne právomoci bezpečnostným zložkám v boji proti organizovanému zločinu. To kritizovali mimovládne organizácie s tým, že v niektorých prípadoch polícia a armáda porušujú ľudské práva.

Protestujúci sa zhromažďujú pred súdom v ekvádorskom Guayaquile. Nápis v španielčine: „Kde sú tí štyria z Guayaquilu?“Foto: TASR/AP

Vlani v apríli však ekvádorskí voliči v referende podporili návrhy prezidenta Noboya na väčšie právomoci pre štátne zložky pre lepšiu bezpečnosť v krajine. Približne tri štvrtiny voličov napríklad súhlasili s tým, aby sa na zabezpečení bezpečnosti s políciou podieľala armáda.

Kriminalita sa v Ekvádore oproti roku 2023 vlani znížila. Krajina však stále patrí k štátom s najväčším počtom vrážd na počet obyvateľov, uviedla tento týždeň televízia France24.

Osemnásťmiliónový Ekvádor, ktorý leží medzi Kolumbiou a Peru, teda veľkými producentmi kokaínu, sa v posledných rokoch stal významným prekladiskom drog smerujúcich do Severnej Ameriky a Európy.

To posilnilo vplyv desiatok drogových gangov v krajine, ktoré vďaka financiám z predaja drog rozšírili svoj vplyv aj v štátnej správe, vrátane polície či armády, napísal už skôr server BBC Mundo.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet