Na hlavný obsah

Militantné hnutie Hamas a Izrael súhlasili s dohodou o prímerí v Pásme Gazy. Začne platiť od nedele

Pracuje sa na implementácii dohody.

Militantné hnutie Hamas a Izrael súhlasili s dohodou o prímerí v Pásme Gazy. Začne platiť od nedele
Ľudia v Tel Avive demonštrujú za prepustenie rukojemníkov Hamasu. Foto: TASR/AP

Prímerie v Pásme Gazy sa začne 19. januára. Katarský premiér Muhammad bin Abdar Rahmán Sání to uviedol v stredu (15. 1.) večer na tlačovej konferencii. Oficiálne tak potvrdil dohodu o zastavení bojov a prepustení rukojemníkov, o ktorej predtým informovali médiá z neoficiálnych zdrojov.

„Máme dohodu o rukojemníkoch na Blízkom východe. Čoskoro budú prepustení. Ďakujeme!“ uviedol Trump na svojej sociálnej sieti Truth ešte pred oficiálnym oznámením Bieleho domu.

Dohodu sprostredkovali Spojené štáty, Katar a Egypt po dlhých rokovaniach, ktoré trvali niekoľko mesiacov. Významný posun nastal v posledných týždňoch mandátu amerického prezidenta Joea Bidena.

Podľa zdrojov agentúry Reuters k tomu došlo najmä v noci na pondelok po rozhovoroch medzi šéfmi izraelských tajných služieb, budúcim vyslancom Trumpa pre Blízky východ a katarským premiérom.

Súčasťou dohody, ktorá sa bude realizovať vo viacerých fázach, je postupné prepustenie desiatok rukojemníkov zadržiavaných Hamasom v Pásme Gazy a prepustenie stoviek palestínskych väzňov v Izraeli.

Dohoda taktiež umožní státisícom vysídlencov z Gazy vrátiť sa do svojich domovov a zaručí prísun humanitárnej pomoci. Izraelské sily sa taktiež z Pásma Gazy začnú postupne sťahovať.

Chýbajú posledné detaily

Reportéri agentúry AFP v Pásme Gazy už informovali o oslavách na uliciach miest. Podľa zamestnancov francúzskej agentúry sa v meste Dajr al-Balah ľudia zhromažďujú, objímajú a fotia sa na svoje mobilné telefóny.

Podľa AFP a kancelárie izraelského premiéra však ešte stále nedhodli posledné detaily dohody. Niektoré otázky podľa Izraela zostávajú nevyriešené a uzavrieť by sa mohli v priebehu najbližších hodín.

AP pripomína, že dohodu ešte musí schváliť izraelská vláda, avšak očakáva sa, že vstúpi do platnosti v najbližších dňoch. A to napriek tomu, že krajne pravicoví izraelskí ministri avizovali, že ju nepodporia.

Napriek dosiahnutiu dohody o prímerí a výmene väzňov a rukojemníkov však podľa AP ostáva otvorených viacero dlhodobých otázok. Stále nie je jasné, ako bude vyzerať povojnové usporiadanie Pásma Gazy a ktorá skupina bude vládnuť v tejto palestínskej enkláve.

Konflikt v Pásme Gazy

Konflikt v Gaze sa začal po teroristickom útoku Hamasu a ďalších militantov na Izrael v októbri 2023, keď bolo zabitých 1 200 ľudí a 251 bolo unesených do Gazy.

Podľa mediálnych správ Hamas a jeho spojenci stále držia 94 rukojemníkov, ale predpokladá sa, že približne tretina z nich je mŕtva.

V tomto úzkom pobrežnom pásme, ktoré bolo od začiatku vojny po tvrdej reakcii izraelských síl z veľkej časti zničené, zahynulo viac ako 46-tisíc ľudí. Prevažná väčšina z 2,3 milióna Palestínčanov tu musela opustiť svoje domovy a prežíva v ťažkých podmienkach.

Dohode o prímerí v Pásme Gazy sa v Správach venoval aj redaktor Filip Jackuliak. Spojili sme sa aj so spolupracovníkom na Blízkom východe Matejom Šulcom:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet