Aj zopár teplých dní v januári môže neskôr narobiť problémy. Vegetácia sa prebúdza a niektoré stromy či kríky už začali pučať. Rastliny tak prichádzajú o mrazuvzdornosť, ktorú ešte budú v nasledujúcich mesiacoch potrebovať. Posledný januárový týždeň nás prekvapil doslova jarnými teplotami.
„Naša oblasť sa už viacero dní nachádza na prednej strane rozsiahlej tlakovej níže so stredom nad Írskom a v oblasti Britských ostrovov. Preto u nás prevláda výrazné a silné juhozápadné prúdenie. Z toho dôvodu sa k nám od juhozápadu dostáva na túto ročnú dobu veľmi teplý vzduch,“ povedal meteorológ SHMÚ Pavol Beránek.
Prudkému januárovému otepleniu a jeho vplyvom na rastliny sa v reportáži v Správach venovala redaktorka Marína Opálková:
Na tieto zmeny zareagovala aj príroda. „Vidíme, že začali pučiť predovšetkým ovocné dreviny. To je široká škála predovšetkým kôstkovín, ako aj niektorých menej známych druhov. Je to veľmi ovplyvnené samotnou lokalitou a taktiež aj vlastnosťami odrody,“ vysvetlil Jakub Mankovecký z Ústavu záhradníctva SPU.
Rastliny sú teda nútené prebudiť sa a vstúpiť do vegetácie skôr, čo prináša niekoľko problémov. „Veľa ľudí si myslí, že samotné rastlinky, alebo kvety, sú citlivé iba v plnom kvete. Nie je to však pravda. V prípade, že je rastlinka napučaná a príde silnejší mráz, môže byť poškodená,“ pokračoval Mankovecký.
Čaká nás ochladenie
O pár dní nás čaká opäť o niečo chladnejšie počasie, takže nateraz zostávajú ovocinári pokojní. „Táto teplá vlna trvala iba päť alebo šesť dní. Zatiaľ sme teda ešte kľudní, uvidíme však neskôr, ako sa bude počasie vyvíjať ďalej,“ skonštatoval ovocinár zo sadov v obci Dulovce Dušan Szabó.
Okrem niektorých rastlín sa v Nitre zo zimného spánku prebrali aj včely, ktoré sa hneď pustili do práce. „Je to také naoko zaujímavé, že aj v tomto období môže niečo kvitnúť a aj včely môžu mať svoju pastvu. Konkrétne ide o mišpuľu japonskú,“ objasnil Mankovecký.
Podobne sa sezóna rozbiehala aj vlani. „Minulý rok bol obrovský problém, pretože celý február teplota neklesla pod bod mrazu. Koncom februára už teda marhule boli v plnom kvete. Momentálne sú ešte kvetné puky v dormancii, nie sú naliate. Zatiaľ je to teda ešte fajn,“ povedal Szabó.
„Môžeme povedať, že stromy sa už zobudili. Vidíme teda, že to určite bude zaujímavý ročník,“ uzatvoril Mankovecký.