V Košiciach sprístupnili ďalší zo série zrekonštruovaných sociálnych bytov. Ide o výsledok spoločného projektu mesta a organizácie Úsmev ako dar. Domov v nich nájdu rodiny v núdzi. Odovzdaním bytu sa starostlivosť o nich nekončí.
Do jedného z bytov sa nasťahoval pán Mikuláš so svojím trojročným synom. Vyrastal v detskom domove a za sebou nemá ľahké životné situácie.
“Moji rodičia boli tiež závislí, takže som to nejak obkukal od nich a stal som sa aj ja závislým. No ale od kedy sa mi narodil malý, tak idem správnou cestou a snažím sa ísť mu príkladom,” povedal nájomca bytu Mikuláš.
“Je to príklad rodiča, ktorý sa veľmi snažil. Napriek tomu, že zažil veľmi ťažké životné udalosti, tak nás nielen inšpiroval, ale ukázalo sa, že má obrovskú snahu, aby mohol žiť opäť so svojím synom,” uviedol manažér spoločnosti Úsmev ako dar pre východné Slovensko Radoslav Dráb.
Systém spoločného projektu mesta a organizácie Úsmev ako dar je jednoduchý. Mesto dá organizácii mestské byty do dlhodobého nájmu, tá ich za sponzorské príspevky zrekonštruuje a následne ich dá tým, ktorí to potrebujú.
“Nájom vrátane energií takéhoto bytu nepresiahne 230 až 240 eur. To znamená oproti komerčnému nájmu takejto garzónky, kde by bola bola suma 400 až 500 eur, sme niekde na polovici,” pokračoval Dráb.
Sociálnym bytom v Košiciach sa v Správach z regiónov venoval redaktor STVR Ondrej Behún:
Ubytovaním sa kontakt s rodinami nekončí
Kontakt s rodinami v núdzi sa ubytovaním nekončí. Ide o takzvané bývanie so sprevádzaním. “Aby mal oporu – to je to sprevádzanie, náhrada ako keby otca, mamy, dedka, babky, ktorá vždy vedela poradiť, usmerniť, ako máš pracovať, ako máš žiť, čo sa patrí, čo nie,” ozrejmil kňaz a riaditeľ zariadenia Oáza – Nádej pre nový život Peter Gombita.
“Snažíme sa robiť všetko preto, aby títo ľudia boli aj dobrými susedmi. To znamená, aby boli i naďalej sprevádzaní, aby im pomoc bola ponúkaná, aby sme ich vrátili na cestu, s ktorou potom sa, verím, že odrazia,” vyjadril sa primátor Košíc Jaroslav Polaček.
“Aj tejto rodine, ako aj ďalším rodinám, sa budú venovať naši kolegovia z multidisciplinárneho tímu, najmä sú to sociálni pracovníci a psychológovia,” dodal Dráb.
Ďalšie rodiny by sa mali do podobných zrekonštruovaných bytov nasťahovať v najbližších týždňoch. Mesto chce v takomto a podobných projektoch pokračovať.