Na hlavný obsah

Legálna poľovačka na vlkov trvala len dva týždne: Envirorezort hovorí o ochrane salašov, ekológovia sú zhrození

Vlci boli od júna 2021 do decembra 2024 celoplošne chránení.

Legálna poľovačka na vlkov trvala len dva týždne: Envirorezort hovorí o ochrane salašov, ekológovia sú zhrození
Ilustračná snímka. Foto: unsplash.com

V prvej polovici januára poľovníci ulovili legálne 23 vlkov. Od 1. januára nebol na Slovensku celoplošne chránený. Loviť ho mohli vo vyhradených oblastiach – mimo národných parkov – do 15. januára. Rezort životného prostredia chcel takto ochrániť salaše, ekológovia nesúhlasia.

V rámci skrátenej sezóny trvala poľovačka na 23 vlkov len dva týždne. Rezort pôdohospodárstva nezverejnil presné lokality odstrelu, len okresy. Nespresnili ani pohlavie a vek šeliem.

Jedného z vlkov podľa oficiálnej štatistiky odlovili aj v okrese Poprad. V revíri miestneho poľovného združenia Dubina.

“Jeden vlk sa ulovil medzi Hranovnicou a Spišským Bystrím, ale nič viac. Chovateľská komisia mu určí vek,“ uviedol predseda Poľovníckeho združenia Dubina Ján Molitor.

Štátna ochrana prírody poskytla informáciu o šiestich vlkoch ulovených v jej kompetenčných územiach. Ide o Chránené krajinné oblasti Horná Orava, Východné Karpaty a Poľana. Dvoch vlkov poľovníci legálne ulovili pri Vavrišove na Liptove.

“To bolo v blízkosti prírodnej rezervácie Švirová, kde síce vlk nie je predmetom ochrany, ale bolo to v ochrannom pásme,“ povedal zoológ My sme les Michal Haring.

Poľovačke na vlkov sa v Správach venovala redaktorka STVR Ivana Ratkovská:

Vlci boli od júna 2021 do decembra 2024 celoplošne chránení. Zmenu na kontrolovaný lov presadilo ministerstvo životného prostredia (MŽP). “Ministerstvu ŽP sa dostalo pozitívnej reakcie hlavne od chovateľov oviec, ktorí vítajú túto zmenu,“ vyhlásil štátny tajomník MŽP Filip Kuffa.

“V roku 2023 im chovatelia nahlásili škody na úrovni 500-tisíc eur,“ povedala hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.

Ekológovia pripravujú petíciu

Organizácie na ochranu prírody ostro kritizujú, že vlk bol vyradený zo zoznamu chránených živočíchov bez akýchkoľvek odborných dôkazov či ekonomických prínosov.

“Ministerstvo by malo vlky chrániť. To, čo však v skutočnosti robí je diletanstvo a presadzovanie poľovníckej agendy,“ vyjadril sa riaditeľ ekoorganizácie AEVIS Rastislav Mičánik.

Ekológovia upozorňujú, že vlk zohráva kľúčovú rolu v regulácii raticovej zveri, ktorá spôsobuje ekonomické škody poľnohospodárom aj lesníkom. A pôsobí aj ako prirodzený čistič prírody. “Je to hlavne aj symbol slovenskej divočiny,“ uviedol Haring.

Ekológovia pripravujú petíciu na zastavenie lovu vlka a jeho ochranu. Rezort ŽP má v otázke vlk verzus salaše nateraz nemenné stanovisko.

“Verím tomu, že v ďalšej poľovnej sezóne, keď bude znovu určená kvóta aj jej výška, to výrazne prispeje k ochrane našej poľnohospodárskej produkcie,“ uzavrel Kuffa.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko