Odstrel vlkov môže byť nelegálny, právna úprava je zmätočná. Upozornila na to podpredsedníčka parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Tamara Stohlová (PS).
Podľa nej existuje podozrenie, že vlky sa lovia aj v chránených územiach. Reaguje tak na vyhlášku ministerstva životného prostredia, ktorá povolila od začiatku roka odstrel týchto šeliem. Envirorezort to označil za hystériu. Ochranári dosiaľ zaznamenali odstrel siedmich vlkov.
Prečo je nová legislatíva o odstrele vlkov zmätočná, zisťovala v relácii Správy redaktorka STVR Karolína Janičíková:
Odstreliť po novom môžu 74 vlkov, ale len do 15. januára. Dokumenty enivirorezortu a ministerstva pôdohospodárstva upravujú, kde je odstrel zakázaný. Podľa Tamary Stohlovej sú nariadenia zmätočné.
„Tu nehovoríme o adresných zásahoch. Tu nejde o nič iné ako o nezmysluplný plošný lov, plošný odstrel, ktorý umožňuje strieľať vlka, bez ohľadu na to, či v danej oblasti spôsobil nejaké škody, alebo či vôbec mal šancu na čom ich spôsobiť,“ podotkla Stohlová.
Podpredsedníčka pôdohospodárskeho parlamentného výboru kritizovalaaj mapku, ktorú zverejnil envirorezort. Má byť informačným materiálom pre poľovníkov, kde je odstrel povolený. Progresívne Slovensko ju považuje za nepresnú. Envirorezort hovorí o hystérii, pričom nesúhlasí, že by informácie boli zmätočné.
„Vyhláška určuje lokality, kde je vlka možné loviť. Taktiež územia európskeho významu a defacto aj národné parky sú vyňaté z kvótového plošného lovu vlka. Podobné pravidlá na lov vlka platili na Slovensku aj v minulosti. Navyše, území, kde je v súčasnosti zakázané loviť vlka je viac, ako pred rokom 2021,“ reagovalo v písomnom stanovisku ministerstvo životného prostredia.
Podozrenia z lovu v zakázanom území
Lesoochranárske zoskupenie Vlk doposiaľ z dát štátnych inštitúcií eviduje odstrel siedmich vlkov. Podľa jeho náčelníka Juraja Lukáča je takýto odstrel kontraproduktívny, pokiaľ má riešiť škody na chove hospodárskych zvierat. Doposiaľ k odstrelom došlo len v oblastiach, kde tieto škody nezaznamenali.
„Máme informáciu o siedmich zastrelených vlkoch. Je to takmer vždy veľmi tesne na hranici alebo národných parkov, alebo území, kde vlk sa loviť nesmie. Existujú podozrenia, že bol ulovený v zakázanom území a vytiahnutý. Sú veľké pochybnosti pri každom zástrele, či bola alebo nebola dodržaná platná legislatíva,“ infromoval náčelník Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk Juraj Lukáč.
Slovenská poľovnícka komora popiera, že by mohlo k tomuto dôjsť. Tvrdí, že poľovník je pri love jasne evidovaný.
„Každý poľovník sa zapisuje do určitej lokality. Návšteva je tak evidovaná v knihe návštev poľovného revíru. Preto nie je možné, aby poľovník porušil usmernenia alebo prenášal vlka na iné územie. Tieto tvrdenia sú len ničím nepodložené klamstvá mimovládnych organizácií a určitých politických strán,“ uviedlo ministerstvo životného prostredia.
Juraj Lukáč sa zároveň obáva, že by mohlo dôjsť k vyhubeniu karpatského vlka, pretože tých je na Slovensku len 50. Počet odlovených vlkov zatiaľ štátne orgány nezverejnili. Malo by tak robiť ministerstvo pôdohospodárstva v týždňových intervaloch.