Obyvatelia Hornej Nitry majú obavy o budúcnosť zdravotnej starostlivosti v regióne. Stretli sa s poslancami kraja a spisujú petíciu. Chcú, aby bojnickú nemocnicu aj naďalej spravoval samosprávny kraj a nie súkromná spoločnosť. Krajskí poslanci budú hlasovať o osude svojich troch nemocníc už v pondelok (27. 1.).
„Bojnická nemocnica je najväčšia nemocnica v Trenčianskom kraji. Má najväčšiu spádovú oblasť, má najväčší urgent. Je to desiaty najväčší urgent v rámci Slovenska, kde je ošetrených takmer 40-tisíc ľudí ročne,“ vysvetlil primár interného oddelenia Nemocnice s poliklinikou Bojnice Pavol Majdák.
Bojnická nemocnica je posledná na Hornej Nitre, ktorá poskytuje pacientom komplexnú zdravotnú starostlivosť. Vlastník – Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) – si však roky nevie dať rady s jej hospodárením. Dlh v súčasnosti presahuje 22 miliónov eur.
„Navyšší vplyv na stratové hospodárenie mali nedostatočné platby zdravotných poisťovní, čím neboli vytvorené podmienky na ich samostatné hospodárenie,“ priblížila hovorkyňa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR Daniela Bolech Dobáková.
Štát odovzdal nemocnice samosprávnym krajom v roku 2003. Podľa NKÚ však v tom čase nevytvoril vhodné podmienky na to, aby sa kraje dokázali o tento majetok primerane postarať. Nakoniec si nemocnice ponechali len Žilinský a Trenčiansky kraj. V ostatných krajoch prešli do súkromných rúk.
Situácii s nemocnicami v Trenčianskom kraji sa v relácii Aktuálne :24 venovala redaktorka Miriam Dobrotová:
Nemocnice v stratách
Kým nemocnice Žilinského kraja nemajú s hospodárením väčší problém, a to aj vďaka podnikateľským aktivitám, v Trenčianskom kraji je v pluse len myjavská nemocnica.
„Nemocnice nechceme privatizovať a v tomto období nechceme ani prenajať. Tieto tri nemocnice chceme nechať manažovať niekomu, kto nebude robiť dlhy, kto ich oddĺži, zabezpečí adekvátny rozsah poskytovania zdravotne starostlivosti na niekoľko desiatok rokov dopredu. Táto nemocnica bude potrebovať najbližšie roky niekoľko desiatok miliónov eur,“ reagoval predseda TSK Jaroslav Baška.
Kraj svoje nemocnice už minulý rok ponúkol mestám a obciam. O myjavskú a považskobystrickú samosprávy prejavili záujem. Vstup do bojnickej nemocnice zvažuje spoločnosť Agel.
„Náš záujem pomôcť zdravotníckym zariadeniam v TSK stále trvá. To, či sa spoločnosť AGEL prihlási do obchodnej verejnej súťaže, ktorú kraj avizoval vyhlásiť začiatkom roka 2025, bude závisieť od podmienok, ktoré v nej stanoví,“ uviedol Agel v písomnom stanovisku.
Obavy ľudí aj lekárov
Obyvatelia a väčšina nemocničných lekárov sa obávajú vstupu súkromného investora do nemocnice. „Pokiaľ dôjde k prebratiu nejakým iným subjektom, môže dôjsť k vážnej redukcii zdravotnej starostlivosti a sú prirodzené obavy z toho,“ uviedol Majdák.
„Určite by sme boli tlačení, aby sme robili viac ziskových vecí, čo by mohlo určitú skupinu pacientov vytlačiť na okraj,“ myslí si primár neurologického oddelenia Martin Brázdik.
„To, čo vidíme po celom Slovensku, nemocnica príde do súkromných rúk, súkromný podnikateľ má záujem o zisk a to stratové má tendenciu potlačiť alebo rozpustiť. Žiaľ sa to vo veľa súkromných nemocniciach stalo, prišli o pôrodnicu, gynekológiu, detské oddelenie. Interné sa zmení len na doliečovacie oddelenie,“ povedal šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský.
Na Hornej Nitre po zmene o mnohé oddelenia prišli nemocnice v Handlovej, Partizánskom a v Bánovciach nad Bebravou. Podľa analytika Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy však tieto nemocnice nemali rovnakú pozíciu ako bojnická.
„Tu máme optimalizáciu siete nemocníc, čiže nejaký rámec, ktorý je regulovaný zo strany štátu, a tam je táto nemocnica definovaná v určitom pásme. Musí ponúkať určité služby, aby zostala nemocnicou druhého typu,“ uviedol riaditeľ INEKO Dušan Zachar.
Analytik nevidí problém v súkromníkovi
Traja poslanci za prievidzský okres sú presvedčení, že nemocnica môže prosperovať aj v rukách kraja.
„Župa nemocnice dusí, minimálne tú našu, to treba otvorene povedať. Často zasahujeme do jej riadenia a to nie je správne. Manažment nemocnice ako verejného sektora dokáže vytiahnuť našu nemocnicu k pozitívnym číslam. Žilinský samosprávny kraj to dokázal, dokážeme to aj my,“ zdôraznil krajský poslanec Michal Ďureje.
Dušan Zachar nevidí vstup súkromného kapitálu do nemocnice negatívne. „Poukázal by som na mnohé ďalšie nemocnice, ktoré v minulosti prevádzkovali župy, potom ich prevzal súkromný prevádzkovateľ. Treba sa pozrieť na Levice alebo Topoľčany,“ uviedol.
Ďalšou zábezpekou môže byť podľa neho zmluva o prevádzkovaní medzi župou a prípadným súkromným záujemcom, kde by si župa stanovila presné podmienky.
„Budeme akceptovať to riešenie, ktoré bude najvýhodnejšie pre pacienta a najvýhodnejšie aj pre Trenčiansky samosprávny kraj,“ ozrejmil Baška. O tom či kraj na tri nemocnice vyhlási obchodnú verejnú súťaž rozhodne zastupiteľstvo na pondelkovom rokovaní.