Maďarsko chce, aby Európska únia presvedčila Ukrajinu, aby obnovila prepravu ruského plynu do Európy cez svoje územie. V piatok (24. 1.) to povedal maďarský premiér Viktor Orbán. Podľa agentúry Reuters jeho výroky naznačujú, že dvadsaťsedmičku na budúci týždeň čakajú tvrdé debaty o predĺžení protiruských sankcií.
Maďarsko sa ešte nerozhodlo, či sankcie, ktorých platnosť ku koncu tohto mesiaca vyprší, podporia. EÚ ich predlžuje každý polrok a potrebuje na to súhlas všetkých členských krajín.
Orbán, ktorý napriek ruskej invázii na Ukrajinu udržuje blízke politické a ekonomické vzťahy s Moskvou, zopakoval svoju kritiku sankcií. Tvrdí, že Maďarsku spôsobili škody vo výške 19 miliárd eur. Neuviedol, ako k tejto sume dospel, upozorňuje Reuters.
Pred niekoľkými dňami na svojom facebookovom profile o sankciách napísal, že ich „vytvorili bruselskí byrokrati“ a že „prišiel čas na zmenu“.
Server Euronews podotýka, že maďarské veto by znamenalo zrútenie tých sankcií, ktoré Rusko najtvrdšie zasahujú. Orbán už v minulosti vyhrážal vetom v otázkach, ktoré sa týkali podpory Ukrajiny, aby si zo strany EÚ vymohol ústupky.
„Zatiahol som za brzdu a požiadal som európskych lídrov, aby pochopili, že toto nemôže pokračovať,“ povedal Orbán. „Maďarsko nesmie byť nútené za sankcie toľko platiť,“ dodal. „Nie je dobré, že platíme za to, že pomáhame Ukrajine a oni nám spôsobujú problémy,“ povedal šéf maďarskej vlády.
Zastavenie ruského plynu
Ukrajina od začiatku tohto roka ukončila prepravu ruského plynu cez svoje územie do EÚ a Moldavska. Kyjev svoj krok vysvetľuje tým, že Moskva z predaja energetických surovín čiastočne financuje svoju vojnu proti Ukrajine.
Toto rozhodnutie ostro kritizuje slovenská vláda a hrozí Ukrajine odvetnými opatreniami. Taktiež kabinet premiéra Roberta Fica (Smer-SD) patrí ku kritikom únijných protiruských sankcií.
V pondelok (27. 1.) o predĺžení sankcií budú rokovať ministri zahraničia krajín EÚ a šéf maďarskej diplomacie dal najavo, že čaká veľké debaty. Uviedol, že Maďarsko sa bude o veci radiť aj so svojimi partnermi v Spojených štátoch.
Server Euronews k tomu napísal, že Maďarsko prichádza s argumentom, že návrat Donalda Trumpa do Bieleho domu vytvára nový politický kontext.
Kým západná Európa ohľadom ukončenia využívania ruských energetických surovín výrazne pokročila, Maďarsko asi 80 percent plynu a väčšinu ropy nakupuje od Ruska, píše Reuters. Ruský plyn tečie do Maďarska plynovodom TurkStream cez Srbsko a cez Ukrajinu už vlani žiadny plyn neodoberalo.