Vystavenie dočasnej práceneschopnosti je jednoduchšie. Od tohto roka môžu lekári pacientov vypísať aj v ambulanciách pohotovostnej služby. Chorí tak viac nemusia chodiť po potvrdenie k svojmu všeobecnému lekárovi.
Okrem liekov a lekárskej správy môžu pacienti po novom na pohotovosti dostať aj doklad o práceneschopnosti.
„Cieľom takejto novinky je predovšetkým odbremenenie ako pacientov, tak i samotných lekárov. Ak si po ošetrení na ambulantnej pohotovosti stav vyžaduje PN, môže ju po zvážení takýto lekár vystaviť a zároveň pacient môže nastúpiť hneď na domáce doliečenie bez nutnosti navštevovať kvôli vystavovaniu PN svojho praktického lekára,“ uviedol hovorca Ministerstva zdravotníctva SR Andrej Wallner.
Reportáž o jednoduchšom vystavovaní PN pripravila do Správ redaktorka Veronika Čokinová:
Obyvatelia Bratislavy, ktorých sme sa pýtali, zmenu vítajú. „Na tej pohotovosti sa aj tak musí tak 4-5 hodín čakať, takže aj na tú PN-ku sa počká. Pre mňa by to mohlo byť aj výhodné, ja tak často nechodím,“ skonštatovala jedna z opýtaných.
Spoločnosť všeobecných lekárov zmenu víta. Jej prezidentka hovorí, že je nehumánne, ak na pohotovosť príde pacient so zápalom priedušiek či podvrtnutým členkom, vyšetria ho, predpíšu liek, ale na druhý deň musí ísť za iným lekárom po PN-ku.
„Teraz stačí, ak ráno zatelefonuje a oznámi svojmu ošetrujúcemu lekárovi, že bol vyšetrený, ošetrujúci lekár si vie stiahnuť tento doklad o PN do svojho počítača a zároveň si vie stiahnuť aj správu o ošetrení,“ vyjadrila sa prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková.
Logický krok
Podľa Asociácie na ochranu práv pacientov je to logický krok, ktorý zjednoduší život pacientom v čase, keď majú zdravotné problémy. V minulosti totiž dochádzalo aj ku komplikáciám.
„V priebehu víkendu došlo k nejakému závažnému zhoršeniu zdravotného stavu, kvôli ktorému navštívil pohotovostnú službu, pre čokoľvek a nebol ešte v tých najbližších dňoch v takom stave, aby mohol zájsť k svojmu všeobecnému lekárovi, ktorý by mu vystavil PN,“ vysvetlila viceprezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Elena Marušáková.
Odborníčka na zdravotníctvo to považuje za rozumné a ústretové riešenie nielen voči pacientom. „Je to aj veľmi ústretové voči tým všeobecným lekárom, ktorí nebudú zaťažení v podstate len ďalšou administratívnou prácou,“ zhodnotila odborníčka na zdravotníctvo a bývalá štátna tajomníčka MZ SR Jana Ježíková. Lekári môžu PN-ky vystaviť už aj na zubnej ambulantnej pohotovosti.