Meta prestane používať overovanie faktov tretími stranami na Facebooku a Instagrame a nahradí ho systémom „komunitných poznámok“ podobným tomu na platforme X.
Užívatelia tak budú komentovať presnosť príspevkov. Vo videu zverejnenom spolu s blogovým príspevkom v utorok (7. 1.) výkonný riaditeľ Mark Zuckerberg uviedol, že „je čas vrátiť sa k našim koreňom týkajúcich sa slobody prejavu“, informuje portál BBC.
Joel Kaplan, ktorý nahrádza Sira Nicka Clegga ako šéfa globálnych záležitostí Meta, napísal, že spoločnosť sa príliš spoliehala na nezávislých moderátorov, čo „prekročilo mieru“. Dodal, že príliš veľa neškodného obsahu je cenzurovaného. Meta sa podľa neho „príliš často stavia do cesty slobodnému prejavu, ktorý sme chceli umožniť“.
Zavedenie systému komunitných poznámok bude postupné najprv v USA v priebehu niekoľkých mesiacov. Meta neuviedla, kedy alebo či ich zavedú aj inde. Tento systém, ktorý Meta považuje za úspešný na platforme X, umožňuje ľuďom s rôznymi názormi dohodnúť sa na poznámkach, ktoré pridávajú kontext alebo objasnenie kontroverzným príspevkom.
Spoločnosť v blogovom príspevku tiež uvádza, že sa „odstránia niektoré obmedzenia týkajúce sa tém ako imigrácia, rodová identita a pohlavie“. Tieto pravidlá totiž podľa nich obmedzovali politickú diskusiu a debatu.
Zmeny v spoločnosti prichádzajú, keď sa technologické firmy a ich výkonné riaditeľstvo pripravujú na inauguračné ceremónie nastupujúceho prezidenta Donalda Trumpa 20. januára.
Donald Trump v marci 2024 nazval Facebook „nepriateľom ľudí“. Vzťahy medzi Zuckerbergom a Trumpom sa však odvtedy dlhodobo zlepšujú. Spoločnosť dokonca prispela jedným miliónom dolárov (vyše 900-tisíc eur) na inauguračný fond pre budúceho prezidenta. Jeho víťazstvo podľa šéfa Mety znamená kultúrny zlom v slobode prejavu.