Na hlavný obsah

Moldavsko vidí v odpojení od ruského plynu šancu na zjednotenie s Podnesterskom

Povedal to podpredseda moldavskej vlády Oleg Serebrian.

Moldavsko vidí v odpojení od ruského plynu šancu na zjednotenie s Podnesterskom
Ilustračná snímka hraničnej preberacej stanice plynovodu. Foto: TASR/Milan Kapusta

Účinné zvládnutie dôsledkov prerušenia dodávok ruského plynu do Moldavska a separatistického Podnesterska by mohlo vytvoriť šancu na zjednotenie krajiny.

Moldavské a ruské médiá vo štvrtok (2. 1.) citovali Olega Serebriana, podpredsedu moldavskej vlády, ktorý to povedal novinárom.

Efektívnym zvládnutím energetickej krízy by si Kišiňov mohol získať sympatie obyvateľov separatistického regiónu na ľavom brehu Dnestra a „oslobodiť ich z ríše strachu a neistoty“, v ktorej ich držia separatistickí lídri v Tiraspole a Moskve. Povedal Serebrian podľa portálu point.md.

„Budeme pracovať na upevnení týchto pozitívnych nálad. Sme pripravení pomôcť obyvateľom na ľavom brehu Dnestra zvládnuť ťažkú situáciu, ktorá môže nastať v najbližších týždňoch a mesiacoch,“ povedal vicepremiér.

„Ešte zďaleka sa nedá uvažovať o geopolitických dôsledkoch. Je ale zrejmé, že väčšia závislosť Podnesterska od Kišiňova povedie k užšej reintegrácii,“ dodal.

Serebrian upozornil, že Podnestersko by sa mohlo zásobovať aj z alternatívnych zdrojov plynu, ktoré obstaráva Moldavsko. Problém ale spočíva v trhovej cene tohto plynu, ktorú si obyvatelia ľavobrežnej oblasti vzhľadom na svoje platy a dôchodky nemôžu dovoliť.

Prešli na uhlie

Plynová elektráreň v Podnestersku, ktorú vlastní ruská spoločnosť Inter RAO, prešla po novoročnom prerušení dodávok plynu z plynu na uhlie. Prerušila dodávky elektrickej energie do Moldavska, ktoré doteraz pokrývali 80 percent moldavskej spotreby.

V dôsledku toho musí Moldavsko nakupovať elektrinu v Rumunsku, kde je takmer trikrát drahšia, poznamenala ruská tlačová agentúra TASS.

Moldavskí dodávatelia elektriny, spoločnosti Premier Energy a FEE Nord 2, požiadali regulačný úrad o súhlas so zvýšením cien na viac ako dvojnásobok, informoval vo štvrtok moldavský spravodajský server NewsMaker.

Moldavská spoločnosť Energocom plánuje na pokrytie deficitu nakupovať nočný prebytok energie od ukrajinského Enerhoatomu.

V Podnestersku, kde žije približne 450-tisíc ľudí, sú od Nového roka prerušené dodávky tepla a teplej vody do domácností.

Podľa vodcu neuznanej republiky Vadima Krasnoselského úrady odpojili aj 130 škôl a približne rovnaký počet úradných budov a materských škôl. Zastavili sa aj energeticky náročné výrobné prevádzky a stovky podnikov pozastavili svoju činnosť.

Ruskí vojaci podporovali separatistov

Medzinárodne neuznané Podnestersko leží na hranici s juhozápadnou Ukrajinou. Od Moldavska sa odtrhlo po rozpade Sovietskeho zväzu začiatkom 90. rokov, keď ruskí vojaci aktívne podporovali separatistov.

V regióne je stále umiestnených približne 1 500 ruských vojakov, ktorých Moskva označuje za mierové sily. Moldavsko má v súčasnosti prozápadnú vládu, ktorá sa usiluje o vstup do Európskej únie.

V súčasnosti môže Gazprom vyvážať plyn do Európy len cez Turecko, a to v objeme 45 – 50 miliónov kubických metrov denne, zatiaľ čo cez Ukrajinu to bolo v priemere 40 miliónov, uviedla BBC News.

Ešte väčšou ranou pre ruský export ako uzavretie ukrajinskej trasy by podľa analytikov bolo, keby sa Európa vzdala aj skvapalneného plynu, ktorého dodávky z Ruska do Európy len rastú.

To by poškodilo nielen Gazprom, ktorý v dôsledku Putinovej vojny po prvý raz prichádza o peniaze, ale aj ďalší ruský plynárenský gigant Novatek, dodala webová stránka.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet