Vo viacerých slovenských mestách sa v piatok (24. 1.) konajú občianske protesty. Hoci vláda hovorí o podozreniach z možného prevratu a o bezpečnostnom riziku, výnimočný stav nevyhlásila a neprijala ani žiadne opatrenia.
Polícia však bude v pohotovosti a organizátori ľudí vyzývajú, aby nereagovali na prípadné provokácie. Na zhromaždenie v hlavnom meste bude dohliadať aj firma Martina Královiča. Ten uisťuje, že sú dostatočne pripravení.
Nina Bálintová sa v relácii Rádiožurnál rozprávala o bezpečnosti na protestných akciách s Martin Královičom, ktorého firma bude dohliadať na zhromaždenie v Bratislave:
Královič avizuje, že organizátor podujatia intenzívne komunikuje s mestskou časťou, s mestskou aj so štátnou políciou. „My, ako tím bezpečnostných ľudí, ktorí sa venujeme zhromaždeniam, poskytujeme aj technologický organizačný support (pozn. podporu) organizátorovi,“ dodáva.
„Máme pripravených niekoľko krízových scenárov. Vymieňame si informácie, robíme všetko preto, aby protesty boli dobre zvládnuté, aby neprišlo k žiadnemu narušeniu verejného poriadku,“ ubezpečuje Královič.
Podľa Královiča informácie, ktoré odzneli na bezpečnostnej rade, situáciu nemenia. Myslí si, že tam „nič zásadné, konštruktívne a dôležité neodznelo“.
„To, čo to ovplyvňuje, je pocitová bezpečnosť návštevníkov. Oveľa viac ľudí nám píše, telefonuje, majú obavy, či sa tam niečo nestane. Čiže aj nesprávne uchopené informácie, ktoré sa potom medializovali po bezpečnostnej rade, skôr akoby narušili komfort účastníkov,“ približuje Královič.
Dodáva, že práve preto prijímajú ďalšie a viditeľnejšie opatrenia. Nemyslí si však, že bezpečnosť piatkového protestu je nejakým spôsobom ohrozená.
Čo robiť v prípade konfliktu
Na bezpečný priebeh budú dohliadať nielen mestské, ale aj ďalšie mobilné kamerové systémy. Firma Martina Královiča nasadí špeciálny bezpečnostný dron na monitoring pohybu davu.
Ako Kralovič uvádza, v teréne bude asi 100 dobrovoľníkov, ktorí budú mať svojich „superviserov“ (pozn. dohliadajúcich), ktorí budú navzájom prepojení vysielačkami. „Mám informáciu, že bude vo veľkom množstve nasadený antikonfliktný tím Policajného zboru, čo sú naozaj špecialisti,“ prezradil. Zároveň radí, ako sa vyhnúť konfliktnej situácii.
„Určite odporúčam nezapájať sa do žiadnych konfliktov ani provokácií. V prípade, že niečo také vzniká, treba poodstúpiť ďalej, vytvoriť priestor, prípadne aj pre políciu alebo organizátora, aby mohol na tom mieste zasiahnuť,“ odporúča.
Zároveň prosí účastníkov, „aby v prípade, že niečo podozrivé budú vidieť, aby hneď upovedomili najbližšieho dobrovoľníka, organizátora alebo najbližšiu policajnú hliadku“. Tí majú svoju postupy, aby eskalácii napätia zamedzili.