Cintorín Kurweeton Road, ktorý sa nachádza asi 160 kilometrov juhozápadne od austrálskeho Melbourne, založil pred necelými 15 rokmi roľník Tony Dupleix. Svojim budúcim „klientom“ však za 3 750 austrálskych dolárov (vyše 2 250 eur) ponúka nezvyčajnú službu – Pochovávanie postojačky, napísal web ABC.
Ako nápad vznikol? Skupina ľudí okolo Dupleixa si v roku 1984 povedala, že by mohla v tomto odbore skúsiť niečo iné a trochu experimentovať. Až v roku 2010 však získala všetky potrebné povolenia od austrálskeho štátu Victoria a začala nápad realizovať.
Nie všetci však Dupleixov podnikateľský zámer podporovali. Radšej prechádzali na druhú stranu ulice, než aby sa s ním stretli. Ostatné pohrebné služby Dupleixa spočiatku veľmi kritizovali a vysmievali sa mu. V súčasnosti ho však kontaktujú s tým, že ich klienti chcú byť u Dupleixa pochovaní.
Patrili totiž k tým, ktorí takýto alternatívny prístup k smrti vítajú. Jedným z nich bol tiež istý Alan, veterán z vojny vo Vietname, ktorý sa chcel vzoprieť spoločenským konvenciám a stať sa prvým zvisle pochovaným na Dupleixovom cintoríne. To sa mu splnilo.
Nebol však jediným netypickým zákazníkom. „Bol tu jeden muž, ktorý mal v detstve strašnú nehodu a celý život strávil na invalidnom vozíku. Povedal mi: ‚Celý život som len sedel a teraz už chcem navždy len stáť‘,“ zveril sa Dupleix s osobnou skúsenosťou.
Na cintoríne nie sú žiadne rakvy ani náhrobky. Namiesto toho sa tam nachádza múr s malými pamätnými doskami pre každú pochovanú osobu a kódom. Ten odkazuje k miestu, kde sa miesto posledného odpočinku nachádza.
Záujem rastie
Za dobu fungovania tu pochovali viac ako sto ľudí a tisíc ďalších už má rezervované miesto. Tých je na cintoríne až 40-tisíc a dopyt po nich stúpa, tvrdí podnikateľ.
Hoci Dupleix stál pri zrode nezvyčajného cintorína, odmieta sa nazývať riaditeľom pohrebníctva. „Jednoducho sa stále venujem poľnohospodárstvu. Keď mi občas niekto zavolá, že došlo k úmrtiu, vyčistím si nechty, vyleštím topánky a vrhneme sa na to,“ uviedol.
Vertikálne pochovávanie má aj symbolický, ekologický význam. „Za každého človeka, ktorého tu pochováme, vysadíme na (neďalekej vyhasnutej sopke) Mount Elephantu jeden strom,“ povedal podnikateľ. Strom za svoj život totiž zachytí podobné množstvo uhlíka, ktoré sa uvoľní pri preprave, chladení a pochovávaní, dodal.
Dupleix už má so svojou manželkou tiež vybrané miesto, a to práve s výhľadom na horu Mount Elephant. „Celý život sa vyníma pred mojou farmou, preto sa mi páči tá predstava, že na ňu budem môcť pozerať (aj po smrti),“ uzavrel Dupleix.