Na hlavný obsah

Za víťaza vyhlásili jedného kandidáta, súd určil iného: Spor nemá riešenie ani dva roky po voľbách

Situácia vyvoláva nejasnosti, ktoré vyšetruje aj polícia.

Za víťaza vyhlásili jedného kandidáta, súd určil iného: Spor nemá riešenie ani dva roky po voľbách
Na snímke zľava Viliam Regitko a Ľubomír Lauf. Foto: STVR

Komunálne voľby v obci Stará Lesná sú predmetom diskusie a rozhorčenia občanov už dva roky. Voľby, ktoré majú byť prejavom demokratického rozhodovania, sa skomplikovali pre nejasnosti a spor okolo volebných výsledkov. Pôvodne bol za víťaza vyhlásený jeden kandidát, no neskôr súd určil iného víťaza. Situácia vyvoláva množstvo nejasností, ktoré vyšetruje aj polícia.

Na jeseň 2022 sa v komunálnych voľbách uchádzali o post starostu Starej Lesnej traja kandidáti. Nezávislá Alexandra Figurová, s podporou politických strán aj Ľubomír Lauf a jeho dlhoročný volebný súper Viliam Regitko, ktorý voľby vyhral s počtom hlasov 231. Druhý v poradí, Ľubomír Lauf, podal žalobu na Najvyšší správny súd a napadol volebný výsledok.

„Poviem vám, prečo som ho napadol. Požiadali občania Starej Lesnej, ktorí tomu neverili, aby som robil niečo s tým, lebo neveria, že to je pravda,“ vysvetľuje starosta Starej Lesnej Ľubomír Lauf s tým, že občania neverili, že prehral voľby.

Nekončiacemu sporu, kto v skutočnosti vyhral komunálne voľby v Starej Lesnej, sa v relácii Reportéri venovala redaktorka Radka Novotná:

„Aj to sme napadali, že tu bol chaos počas volieb. Prišli ľudia, ktorí tento chaos zažili a povedali, že mi pôjdu svedčiť,“ dodáva.

„Na úrad som nastúpil 13. 12. a 14. 12. som sa dozvedel, že je na svete žaloba, podaná na moju osobu,“ hovorí kandidát na starostu Starej Lesnej v komunálnych voľbách 2022 Viliam Regitko.

„Regitkovi je priznaný status starostu, a keď  ho chcete ‚obrať‘ o status starostu, musíte žalovať jeho. Je to nezmysel možno z laického pohľadu, ale v právnej praxi to dáva zmysel,“ uvádza predseda okrskovej volebnej komisie komunálnych volieb 2022 v Starej Lesnej Peter Dzurilla.

Podľa politológa Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave Jozefa Lenča je „súdna moc kontrolným orgánom, ktorý rozhoduje o tom, či voľby v danej samospráve prebehli v medziach zákona alebo tam došlo k porušeniu“.

Ľubomír Lauf tvrdí, že svoje kroky konzultoval s právnikom. „On mi povedal, že sú tam možnosti – môžeme napádať priebeh volieb, prepočítanie. A senát všetky body, čo sme napadli, prijal,“ dodáva.

Súd vyhlásil za víťaza volieb Laufa

Súd vypočul svedkov a nariadil prepočítanie starostovských hlasov. Po prepočítaní jednohlasným rozsudkom vyhlásil za víťaza volieb žalobcu – Ľubomíra Laufa.

„Tu vám poviem rovno, že jak po papuli keby ste dostali od niekoho, keď prídete tam a výsledky volieb sú niekde úplne inde,“ reaguje Lauf.

„Fungoval som ako starosta do 7. februára, kde rozsudkom som bol vyhlásený, že som prehral voľby,“ uvádza Regitko.

„Viliam Regitko, vyhral o šesť hlasov a vzápätí stratil šesť hlasov, takže o 12 hlasov sme boli ukrátení, takže ja sa pýtam, ako sa to mohlo stať?“ konštatuje poslanec obecného zastupiteľstva v Starej Lesnej Marek Gábor.

„Pozrite si rozsudok Najvyššieho správneho súdu, tam je jasne uvedené, že v kôpke pre pána starostu Regitka boli dané hlasy pre starostu Laufa,“ tvrdí Dzurilla.

Viliam regitko je presvedčený, že ide o podvod. „A súd by sa mal zamyslieť, že niečo také vôbec mohol potvrdiť,“ dodáva.

Lauf podotýka, že pri voľbách nebol a má ťažké srdce na volebnú komisiu za to, „že nedohliadli na to, čo sa stalo“.

Politológ Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne Miroslav Řádek ozrejmuje, že obecné úrady sa snažia získať v prípade volieb členov volebných komisií. „Nominujú ich buď politické strany, no čoraz častejšie sa nám deje to, že väčšinu volebnej komisie nominuje  obecný úrad,“ hovorí Řádek.

Podľa Lenča sú inštitúcie, ktoré sme si vytvorili na ochranu demokracie. „Tak by sme v prvom rade mali mať v nich dôveru a nemali by sme spochybňovať ich rozhodnutia, ak nie je podozrenie, že k nejakému pochybeniu došlo,“ ubezpečuje.

Pochybila volebná komisia?

Predseda okrskovej volebnej komisie Peter Dzurilla potvrdzuje, že Najvyšší správny súd konštatoval, že došlo k pochybeniu pri spočítavaní hlasov.

„Ale potom prečo nepostihli nás ako volebnú komisiu, ale pošlú pánovi Regitkovi pokutu alebo zaplatiť súdne trovy? A komisia pochybila,“ reaguje člen okrskovej volebnej komisie komunálnych volieb 2022 v Starej Lesnej  Martin Čakovský.

Deväťčlenná volebná komisia nepripúšťa, že by pochybila. Nejde im do hlavy, ako sa mohli zamiešať hlasovacie lístky.

„Vysypali sa urny, spočítali sa obálky, zapísalo sa. Začali sa otvárať obálky a triedili sa na poslancov a starostov,“ opisuje Čakovský.

„Z tých deviatich  členov komisie si každý zobral určitú časť k sebe, a vytváral si kôpky s číslom.  Následne štyria členovia komisie začali prepočítavať,“ dopĺňa pozorovateľka komunálnych volieb 2022 v Starej Lesnej Romana Regitková.

„Organizácia, ako to členovia spravia, je štandardne na nich samotných. Každá okrsková volebná komisia je zároveň aj nezávislým orgánom,“ konštatuje riaditeľ odboru volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra SR Martin Gajdoš.

Členka okrskovej volebnej komisie komunálnych volieb 2022 v Starej Lesnej Martina Laufová potvrdzuje, že dvaja spočítavali hlasy a ďalší dvaja na to dozerali. „Opakovane sa spočítavali lístky, ale už sa nekontrolovali krúžky,“ dodáva.

„Volebná metodika, ktorú sme mali k dispozícii, neriešila spôsob, pretože sa predpokladá, aj v rámci volebného zákona, že každý člen volebnej komisie, ktorý spočítava lístky, koná v súlade so zákonom,“ hodnotí predseda okrskovej volebnej komisie komunálnych volieb 2022 v Starej Lesnej Peter Dzurilla.

Voľby bez pozorovateľov

Predsedníčka okresnej volebnej komisie v Kežmarku v roku 2022 Veronika Gromanová uvádza, že z ministerstva dostali usmernenia a v obci boli už v poobedných hodinách. „Podnet, že pozorovatelia sa chcú zúčastniť pri sčítavaní hlasov, a že nedostali jasnú odpoveď, či sa môžu zúčastniť volieb, či sa nemôžu,“ informuje.

„Náš volebný zákon umožňuje v podstate každému, kto má záujem, môže sa zúčastniť ako pozorovateľ. V prípade sčítavania hlasov sa môže prísť pozrieť ako pozorovateľ aj samotný kandidát,“ podotýka Gajdoš.

Pozorovateľka volieb Romana Regitková hovorí, že predsedu komisie Dzurillu kontaktovala deň pred voľbami, kedy sa mu môže ozvať, aby mohla byť pozorovateľom. Tvrdí, že telefón nedvíhal a na SMS správy nereagoval.

„O účasť na pozorovaní požiadalo viac ako desať ľudí,“ reaguje Dzurilla. Gromanová upozorňuje, že okrsková volebná komisia rozhodla, že nepustí nikoho.

„Bolo tam málo miesta, nechceli sme ďalších ľudí a okresná komisia povedala, že aspoň pani Regitkovú máme vpustiť,“ odôvodňuje členka komisie Laufová. Regitková s tým nesúhlasí a pripomína, že na predošlých voľbách, ktorých sa zúčastnila, bolo vždy veľa miesta.

Jedna komisia, dve verzie

Na čom sa členovia komisie nezhodnú, je spracovanie a pečatenie volebnej dokumentácie. „Skončilo sa sčítanie starostu a poslancov, zápisnicu podpísal, sedel tam a hovorí – no, Stará Lesná bude mať cigánskeho starostu,“ opisuje člen komisie Martin Čakovský.

„Vtedy, keď sa zistilo, že Regitko vyhral o šesť hlasov, tak pán predseda sa postavil, mal s niekým dlhý telefonát, odišiel a už sa potom nevrátil,“ spomína Regitková.

„No a vonku som videl na parkovisku tmavé auto a pri ňom Dzurilla sa držal o kľučku – predseda komisie. Nasadol a išli smerom hore na Tatranskú Lomnicu,“ dopĺňa podpredseda okrskovej komisie Peter Bartoš.

„Pán Dzurila z výpovedí členov komisie odišiel preč, tak to znamená, že pán Dzurrila sa musel vrátiť na Obecný úrad a musel popodpisovať a opečiatkovať veci. Tu mohol vzniknúť ten volebný podvod,“ domnieva sa kandidát na starostu obce Stará Lesná v komunálnych voľbách  2022 Viliam Regitko.

Zapisovateľka komunálnych volieb 2022 v Starej Lesnej Katarína Letoštiaková tvrdí, že pán Bartoš a pán Čakovský odišli skôr a neboli prítomní pri pečatení obálok. Podľa jej slov to nie je v poriadku, no zápisnica bola podpísaná.

Laufovci majú svoju verziu

Peter Dzurilla tvrdenia o jeho odchode počas volieb považuje za klamstvo. „Bol som tam počas volieb od rána od šiestej do približne štvrtej hodiny rána,“ reaguje.

„Napríklad pán Čakovský, jeho nevlastný vnuk, mal krstiny. On bol preč dve-tri hodiny,“ prezrádza zapisovateľka komunálnych volieb 2022 v Starej Lesnej Katarína Letoštiaková.

„Keď všetko spracuje volebná komisia, členovia komisie odovzdávajú zapečatené volebné dokumenty zástupcovi obce, ktorých ich ukladá podľa registratúrneho poriadku, klasicky do ich archívu,“ vysvetľuje riaditeľ odboru volieb, referenda a politických strán ministerstva vnútra Martin Gajdoš.

„Je taký kufrík – prenosná volebná schránka, do toho to vždy archivujeme. Zabalil sa pekne kufrík a ostal tu na trezore. To bola nedeľa ráno a hneď v pondelok sa odložil do archívu,“ dopĺňa Letoštiaková s tým, že zapečatené lístky boli v jej kancelárii od nedele do pondelka. To potvrdil aj Čakovský.

Letoštiaková dodáva, že prístup do archívu má každý zamestnanec. Každý, kto sa doň chce dostať, ju však o to musí požiadať.

„Nie som presvedčený, že boli voľne pohodené na úrade, a že sa k tomu mohol ktokoľvek dostať. Ja nie som presvedčený o tom,“ konštatuje starosta Starej Lesnej Ľubomír Lauf.

Čakovský však tvrdí, že starosta mal kľúče. „Čo on tam robil po nociach? Však tam sa svietilo každý deň,“ dodáva.

„Volebný okrsok dostane nejaký počet hlasovacích lístkov, ktorý je približný tomu, koľko má voličov. Je tam, samozrejme, nejaká rezerva, preto sa ani neeviduje počet nevydaných hlasovacích lístkov,“ ozrejmuje Gajdoš.

Kandidát a štatutár zároveň

Ľubomír Lauf v čase, keď kandidoval na starostu Starej Lesnej, zastával tento úrad už druhé volebné obdobie. Ako štatutár obce mal prístup aj k volebnej dokumentácii.

„Zákon ustanovuje to, že volebné materiály sú v úschove obce a obec má zabezpečiť súdu volebnú dokumentáciu, takže zasiela to obec. No a štatutár obce je vlastne starosta, tak on robí úkony za obec,“ informuje Gajdoš.

Lauf potvrdzuje, že lístky v zabalenej krabici odniesol na poštu on. Zdôvodňuje to tým, že „nemal kto ísť“.

„Ale my tu nemáme poštu, my musíme ísť do Veľkej Lomnice. Ako sme to mali zaniesť? Prednostka nemá ani vodičák,“ reaguje Letoštiaková.

„Ako je možné, že pán Lauf odnášal túto agendu, keď on mal 30 dní na odovzdanie funkcie,“ pýta sa Regitko.  

Politológ Jozef Lenč upoozorňuje, že ak niekto objavil dieru v zákone, ktorá sa dá zneužiť na manipulovanie volieb, tak by sa to malo zmeniť. Lauf sa odvoláva na rozhodnutie Najvyššieho správneho súdu, že krabica prišla nepoškodená.

Stal sa volebný podvod?

Obyvatelia Starej Lesnej v ankete uvádzajú, že sú z volieb znechutení. „Na Slovensku máme obrovské množstvo malých obcí, kde žije doslova niekoľko sto ľudí a prirodzene, že tam môže vzniknúť nejaká ambícia medzi časťou ľudí, ktorí sa politicky angažujú v obecnej politike, že si trošku akoby pred dohodnú, ako dajme tomu voľby dopadnú,“ konštatuje politológ Miroslav Řádek.

Starosta Starej Lesnej Ľubomír Lauf deklaruje, že má svedomie čisté. „Ja nikdy nepoviem, že sa spravil podvod, alebo že to niekto spravil úmyselne, ale stať sa mohlo. Veď to nebola jediná dedina na Slovensku, ktorá prepočítavala hlasy v tomto štáte, v týchto voľbách,“ dodáva.

Podľa riaditeľa odboru volieb, referenda a politických strán ministerstva vnútra Martina Gajdoša je reálne zmenených výsledkov alebo zrušených volieb ani nie jedno percento.

„Treba si uvedomiť celkový kontext toho dňa, nielenže boli spojené voľby – čiže voľby do samosprávnych krajov a obcí, ale zároveň bol aj posun času,“ podotýka Dzurilla.  

„V prípade, že by sa potvrdila domnienka o tom, že boli zmanipulované voľby, by sa mala  nastoliť otázka, ako ochrániť nielen sťažovateľa, ale aj víťaza volieb pred tým, aby nedošlo k manipulovaniu výsledkov volieb po volebnom akte, pred rozhodnutím súdu,“ poznamenáva Lenč.

Na voľby si posvieti aj polícia

Člen okrskovej volebnej komisie Martin Čakovský avizuje, že sa s Petrom Bartošom rozhodli podať trestné oznámenie. „Nech vyjde pravda najavo, lebo potom je zbytočné voľby robiť v obciach, keď súd rozhodne, kto bude starosta,“ dodáva.

Predseda okrskovej volebnej komisie Peter Dzurilla si myslí, že niekto pochybiť musel. „Otázka je, teraz to prešetrujú orgány činné v trestnom konaní a ani im sa zatiaľ nepodarilo jednoznačne určiť vinníka,“ pripomína.

„Okresný vyšetrovateľ v Kežmarku v danom prípade vedie trestné stíhanie pre zločin marenia spravodlivosti,“ informuje hovorkyňa krajského riaditeľstva PZ v Prešove Jana Ligdayová.

„Keď sa pozrieme na zloženie volebnej komisie – švagriná, svatka, zamestnanec Dzurilla – právnik, zamestnankyňa Letoštiaková, jej dcéra. Piati jeho ľudia a my sme ďalší boli štyria. Kto mal záujem manipulovať? My sme nemohli nijak manipulovať. My sme k tomu nemali prístup,“ poukazuje Čakovský.

„Keby došlo z našej strany k účelovej manipulácii volieb, tak by sme určite neurčili ako víťaza volieb pána Regitka,“ podotýka Dzurilla.

Čakovský sa domnieva, že motívom Laufa zmanipulovať výsledky, bol rozpočet, ktorý vraj čerpá pre svoju rodinu. „Rodinkárstvo, úplatný, stavebné povolenia – komu chce, tomu vyhovie,“ tvrdí.

Ľubomír Lauf tieto tvrdenia popiera a za oklamaného považuje práve seba.

Vplyv developerov?

Po dedine sa šepká, že za zmanipulovanými voľbami môžu byť aj developeri. Faktom je, že krátko po vyhlásení Ľubomíra Laufa za starostu obce, bola v Starej Lesnej zahájená veľká územná zmena. 

„Zmena prešla, teraz neviem presne či na tretí alebo na štvrtýkrát, pretože tiež sa tam diali nejaké veci,“ hovorí miestny developer a konateľ spoločnosti Mives s.r.o. Miroslav Kyseľ.

„My nič iné nerobíme, len odpredávame pozemky a schvaľujeme čiastkové zmeny,“ uvádza pozorovateľka komunálnych volieb 2022 v Starej Lesnej Romana Regitková.

„Započatie procesov bolo niekedy máj/jún 2023, keď všetci poslanci, v podstate sú tam aj poslanci z rodiny pána Regitka, boli a hlasovali za. A jednoducho, keby to zastupiteľstvo neschválilo, starosta Lauf nemôže nič,“ ozrejmuje Kyseľ.

Lauf považuje Kyseľa za objektívneho a seriózneho developera. „To, čo sľúbil v dedine, stále urobil,“ dodáva.

Regitková si však myslí, že „každý developer sa snaží urobiť všetko preto, aby naklonil na svoju stranu starostu“.

„Lebo je to štatutár obce a bez neho sa veci, len ťažko pohýnajú. Takže asi tak,“ zdôvodňuje poslanec obecného zastupiteľstva v Starej Lesnej Marek Gábor.

Politológ Miroslav Řádek upozorňuje, že podozrenia z machinácii volieb môže ľudí odrádzať ľudí participácie na voľbách. „Či už kandidovať alebo byť členom volebnej komisie. Paradoxne v anonymizovanom prostredí je väčší predpoklad, že prejdú voľby férovým spôsobom,“ dodáva.

„Malo by byť cieľom všetkých nás, aby voľby neboli len slobodné, ale aj spravodlivé a férové, aby nedochádzalo k manipuláciám,“ uzatvára politológ Jozef Lenč.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny