Na hlavný obsah

Opozícia kritizuje, že na výbore nedostala žiadne dôkazy o hrozbách, o ktorých hovorí vládna koalícia

Situáciu považujú za frašku.

Opozícia kritizuje, že na výbore nedostala žiadne dôkazy o hrozbách, o ktorých hovorí vládna koalícia
V popredí predseda vlády Robert Fico. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Členovia parlamentného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva (VS) z radov opozície kritizujú, že sa na piatkovom (24. 1.) mimoriadnom zasadnutí nedočkali žiadnych dôkazov a nových informácií o hrozbách súvisiacich s bezpečnosťou a protestami.

Podľa šéfa výboru Tomáša Valáška (PS) nedostali členovia odpovede na obvinenia, ktoré zaznievajú v uplynulých dňoch od členov koalície.

Koaličný člen výboru Marián Saloň deklaruje, že minister obrany Robert Kaliňák (obaja Smer-SD) aj šéf VS Juraj Štefanka jasne informovali a naznačili obsah a formu dôkazov.

„Žiaľ, musím konštatovať, že to, čo zaznelo na výbore, nijakým spôsobom nepotvrdilo dôkazmi obvinenia, ktoré zaznievajú vo verejnej sfére už nejaký tretí či štvrtý deň. Nijako nebolo preukázané, že sa tu spravodajské služby cudzích krajín pokúšajú páchať škody na kritickej infraštruktúre,“ povedal novinárom Valášek.

Aj také obvinenia zazneli od politikov vládnej koalície. „Pýtali sme sa na to dnes explicitne, nedostali sme žiadne dôkazy, ktoré by toto obvinenie potvrdili,“ skonštatoval Valášek.

„Nebolo preukázané, že na Slovensku pôsobí organizovaná skupina s účelom zorganizovať štátny prevrat,“ dodal.

Nepreukázalo sa nič nelegálne

Podľa Valáška zistili len to, že viacerí ľudia, ktorí sa netaja, že sa poznajú, sa naozaj poznajú. Nikomu sa však nepreukázalo úsilie zmariť zriadenie či ústavný poriadok. Podľa neho sa nepreukázalo, že by organizátori protestov plánovali niečo nelegálne.

„Naďalej sme sa pýtali, čo sú tie paragrafy, čo sú tie dôkazové materiály, týkajúce sa protestov, ktoré by podporovali tvrdenia, že sa tu chystá či štátny prevrat, či iné nelegálne aktivity. Pripomínam, žiaľ, žiadne dôkazy sme nepočuli nad rámec toho, čo už odznelo vo verejnej debate,“ dodal.

Šéf výboru považuje za dôležité, aby existoval bezpečný priestor, kde si vedia opozícia a koalícia povedať, čo sa deje a operovať faktami a dôkazmi. Výbor zvolal po tom, čo odzneli slová o tom, že aj VS poskytuje informácie v súvislosti s možnými hrozbami.

Nič sa na výbore nedozvedeli

Členovia výboru Juraj Krúpa (SaS) a Ľubomír Galko (nezaradený) uviedli, že sa na výbore nič nedozvedeli. Galko to považuje len za frašku, ktorá má odradiť ľudí zúčastniť sa na protestoch. Verí, že v budúcnosti bude za to niekto niesť zodpovednosť.

Saloň odkázal opozičným členom výboru, že nepodali žiadny pozmeňujúci návrh, aby si vyžiadali doplnenie informácií.

„Určite nie je mysliteľné, aby v procese, v akom sa nachádzame teraz, hovorili presne o konkrétnych operáciách, kto, komu, kde, čo dal. Myslím si, že to by mohlo byť aj potom predmetom marenia vyšetrovania,“ dodal.

Zodpovedné orgány podľa neho určite konajú. „Nemusia byť všetky opatrenia viditeľné. Aj včera po bezpečnostnej rade prebehla informácia, že ministerstvo vnútra, konkrétne cez Policajný zbor, budú zabezpečovať účasť policajtov na tých zhromaždeniach,“ skonštatoval.

Pozrite si záznam vyjadrenia šéfa parlamentného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva Tomáša Valáška po jeho mimoriadnom zasadnutí:

Kritika ministra obrany

Podľa ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer-SD) boli členovia výboru podrobne informovaní o aktuálnej bezpečnostnej situácii v súvislosti s protestami. Skritizoval opozíciu, že výbor zvolala len na to, aby ho využila na kritiku koalície.

Postupne budú podľa neho prichádzať úkony od orgánov činných v trestnom konaní. Odmieta, že by bola tajná služba zneužívaná. Ambíciou opatrení podľa neho je zabezpečiť pokojný priebeh občianskych protestov a predísť prípadným provokáciám.

„Podrobne sme informovali, myslím si, že dokonca nad rámec toho, ako bolo žiadané,“ povedal Kaliňák o rokovaní výboru. Opozícia podľa neho chcela výbor použiť na to, aby urobila politické vyhlásenie.

Dodal, že na výboroch nemôžu informovať o dôkazoch. Výbor má podľa neho kontrolovať činnosť VS. „Povedali sme, akým spôsobom na tom participovalo Vojenské spravodajstvo,“ dodal Kaliňák.

Minister obrany zopakoval, že protesty nemôžu byť zneužité na násilný protest a o tom bolo rokovanie štvrtkovej (23. 1.) Bezpečnostnej rady SR.

„Zistili sa konkrétne prepojenia, finančné toky medzi osobami a militantnou skupinou, ktorá bola medzičasom na Slovensku, ktorá má záujem byť účastná na takýchto zhromaždeniach a príslušné orgány v tejto veci konajú,“ povedal v piatok novinárom.

Kaliňák zdôraznil, že počas vlád Smeru-SD sa nikdy nepoužili voči demonštrantom represívne opatrenia, teda vodné delá ani gumové projektily. „Nikdy sme neobmedzovali zhromaždenia,“ dodal. Ak by malo počas protestov dôjsť k provokáciám alebo k narušeniu pokoja a zdravia protestujúcich, treba podľa neho urobiť opatrenia.

Pripomenul, že legislatíva lex atentát obsahuje zákaz narúšať protesty. „Ľudia majú právo na protesty a my sme povinní ich chrániť, a preto, samozrejme, žiadne iné zložky ako tie, ktoré majú chrániť ľudí, nemôžu byť použité. A budeme sa snažiť asi zrejme aj v spolupráci s organizátormi, aby sa predišlo akémukoľvek konfliktu,“ uzavrel.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko