V desiatkach miest po celom Slovensku a v siedmich v zahraničí zorganizovali v piatok (24. 1.) protesty Slovensko je Európa. Polícia aj organizátori potvrdili, že posilnili bezpečnostné opatrenia. K dispozícii majú aj antikonfliktné tímy. Urobili tak po vyjadreniach premiéra a bezpečnostnej rady štátu o riziku masívnych nepokojov na protestoch.
Po prvom proteste v Košiciach vyšli ľudia do ulíc aj v Bratislave, Prievidzi, Rimavskej Sobote či v Humennom. Občania chcú masovými protestmi dať najavo nesúhlas s odklonom od európskych hodnôt a cestami premiéra a koaličných poslancov do Moskvy.
„Slovensko patrí do Európy, chceme patriť do Európy aj hodnotovo. Nepatríme do Ruska, nechceme kolaborovať s Ruskom nijakým spôsobom a toto je náš postoj, ktorý musíme vyjadriť slušne, ale zodpovedne. Neplánujeme porušovať žiadny zákon,“ uviedol štatutár Občianskeho združenia Mier Ukrajine Marián Kulich.
Vláda sa po oboznámení s utajenou správou Slovenskej informačnej služby (SIS) obávala blokády ciest, obkľúčenia vládnych budov či konfliktu protestujúcich s policajnými zložkami.
„Vidíme štruktúru, ktorá chce zneužiť tieto stretnutia, tieto mítingy predovšetkým na možný stret s bezpečnostnými zložkami štátu, aby ešte viac sa eskalovalo napätie. Aby ešte viac dochádzalo k agresivite a potom sa napĺňal plán, ktorý sa dnes šíri organizátormi týchto protestov,“ vyhlásil premiér Robert Fico (Smer-SD).
Posilnený policajný dohľad
Organizátori protestov v spolupráci s políciou zvýšili bezpečnostné opatrenia, aby nevznikali konflikty. Na zhromaždenie v Bratislave podľa odhadu organizátorov prišlo približne 60-tisíc ľudí. Na ich bezpečnosť okrem vyššieho počtu policajtov dohliadal aj kamerový systém a bezpečnostný dron.
„Všetky opatrenia sú s cieľom tým, aby sme situáciu monitorovali a vlastne mali oči a uši všade, aby sme videli, keď niekto bude nabádať dav k nejakej agresii, alebo podnecoval na nejaké akcie, ktoré nie sú v našom záujme ako organizátorov,“ dodal Kulich.
Silové zložky a odborníci na bezpečnosť situáciu sledovali priamo na námestí. Ministerstvo vnútra vo všetkých mestách zabezpečilo antikonfliktné tímy.
„Naším cieľom je predovšetkým zabezpečiť nerušený a bezproblémový priebeh zhromaždení, ochranu života, zdravia, majetku a verejného poriadku, ako aj predchádzanie protiprávnej činnosti a včasné odhaľovanie jej páchateľov,“ priblížila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR Martina Sláviková.
Bezpečnostný analytik zhodnotil, že posilnený dozor silových zložiek je na mieste, pretože pokusy o provokácie jednotlivcov sa nedajú vylúčiť.
„V princípe vždy zhromaždenie väčšieho množstva osôb je, samozrejme, v podstate samo o sebe ohrozujúce. Spolupráca medzi organizátormi a silovými zložkami doposiaľ zo známych informácií bola korektná, bezproblémová a vychádzali si v ústrety v záujme zaistenia bezpečnosti účastníkov,“ vysvetlil bezpečnostný analytik Radovan Bránik.
Výzva pre Fica
Organizátori bratislavského protestu z radov občianskych aktivistov potom prvýkrát vyzvali Fica, aby rezignoval na funkciu predsedu vlády.
Fico ich v uplynulých dňoch obvinil, rovnako ako opozíciu, z pokusu o štátny prevrat. Opoziční politici na to reagovali slovami, že Fico zneužíva tajné služby a slovnými výpadmi sa len snaží zakryť neschopnosť riešiť problémy krajiny.
Predseda vlády v piatok spojil kyberútok na Všeobecnú zdravotnú poisťovňu s predstaviteľmi opozície a mimovládnymi organizáciami.
Fico podobne postupoval už v roku 2018 v čase mohutných demonštrácií proti jeho vtedajšej vláde, nakoniec ale v záujme riešenia politickej krízy podal demisiu.
Občianske združenie Mier Ukrajine začalo zvolávať demonštrácie pod názvom „Slovensko je Európa“ po decembrovej schôdzke Fica s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorého krajina pred takmer tromi rokmi vojensky napadla Ukrajinu.
Pred týždňom potom Ficov stranícky kolega a podpredseda parlamentu Tibor Gašpar (Smer-SD) pripustil možnosť odchodu krajiny z Európskej únie.
„Žiadame predstaviteľov štátu, aby odmietli akúkoľvek spoluprácu s Ruskom,“ zopakovali organizátori protestu v Bratislave jeden zo svojich štyroch doterajších požiadaviek. K nim potom pridali nový – výzvu Ficovi, aby v záujme budúcnosti Slovenska rezignoval.
Ľudia na zaplnenom námestí skandovali „Dosť bolo Fica“, „Kolaborant“ či „Odstúpiť! „.
Zhromaždenie v Bratislave ovplyvnili technické problémy, ktoré na niekoľko minút vyradili okrem iného ozvučenie. Organizátori potom uviedli, že nešlo o sabotáž. V prestávke veľa demonštrantov svietilo mobilnými telefónmi. Ďalšiu manifestáciu v Bratislave plánujú 7. februára.
Protest v Bratislave:
Protesty po celom Slovensku
Združenie Mier Ukrajine zvolalo demonštrácie do zhruba dvoch desiatok miest, niekoľko ďalších zhromaždení na rovnakú tému ohlásila jedna z neparlamentných strán.
Napríklad v Banskej Bystrici prišlo na zhromaždenie podľa odhadu sedem- až desaťtisíc ľudí, v Prešove okolo sedemtisíc, v Žiline asi päťtisíc, v Trnave zhruba tritisíc demonštrantov. V Košiciach bola demonštrácia už vo štvrtok, podľa organizátorov sa jej zúčastnilo okolo 15-tisíc ľudí.
Protesty podporili aj ľudia v Luxemburgu, Paríži, Berlíne či v Prahe. V mestách, kde sa protesty už skončili, sa ľudia z ulíc pokojne rozišli.
Združenie Mier Ukrajine sa na Slovensku napríklad vlani podieľalo na organizácii verejnej zbierky na podporu českej iniciatívy nákupu munície pre Ukrajinu.
Súčasná Ficova vláda po predvlaňajšom nástupe do úradu zastavila Kyjevu vojenskú pomoc zo štátnych zásob.