Na hlavný obsah

Počet prípadov rakoviny krčka maternice rastie. Pravidelné prehliadky a očkovanie môžu zachrániť život

Na cytologické vyšetrenie vlani prišlo len 11 percent žien.

Počet prípadov rakoviny krčka maternice rastie. Pravidelné prehliadky a očkovanie môžu zachrániť život
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Počet žien s predrakovinovým štádiom karcinómu krčka maternice stúpol. Ochoreniu sa dá predísť preventívnymi prehliadkami u gynekológa a očkovaním proti vírusu HPV. Pravidelným skríningom sa dá zabrániť prepuknutiu choroby až v 90-percentách prípadov. Každý rok zistia na Slovensku rakovinu krčka maternice u približne 600 žien.

V rámci skríningu proti rakovine krčka maternice pozvala vlani Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) 175-tisíc poisteniek na cytologické vyšetrenie. Na testovanie prišlo len 11 percent žien.

“Určite to súvisí aj s tým, že ženy sa boja prísť, aby náhodou lekár niečo nenašiel. Druhá vec je vôbec informovanosť o tom, že také niečo existuje a dá sa tomu predísť,“ zhodnotil prednosta gynekológie a pôrodníctva Mikuláš Redecha.

“Viac ako 400 žien z tých, ktoré vyšetrenie absolvovali mali nejaký abnormálny nález a zhruba pri 30 ženách sa potvrdilo onkologické ochorenie,“ informovala hovorkyňa VšZP Marianna Bublavá.

Rakovinu krčka maternice spôsobuje vírus HPV. “Dnes poznáme viac ako 250 a mnoho viac typov týchto vírusov, sú si mnohokrát podobné. Niektoré spôsobujú bradavice ako nezhubné ochorenia a niektoré spôsobujú aj predrakovinové štádiá, respektíve rakovinu krčka maternice a aj iné typy rakovín,“ vysvetlil Redecha.

Ochoreniu krčka maternice sa v Správach STVR venovala redaktorka Rebeka Filandová:

Očkovanie do 15 rokov hradené poisťovňou

Očkovanie proti HPV vírusu je na Slovensku plne hradené poisťovňou pre všetky dievčatá a chlapcov do 15 rokov. Lekári tvrdia, že očkovanie má zmysel v každom veku.

“Ženy, ktoré už sa dostali do kontaktu s HPV vírusom, aj u nich to očkovanie má význam. Je určite účinné, ale už nie je natoľko, alebo respektíve tá účinnosť trošku klesá,“ povedal Redecha.

“Napríklad sa to výrazne odporúča u žien, ktoré mali už ránku na krčku maternice ošetrenú nejakým drobným zákrokom, konizáciou,“ pokračoval Redecha.

Dobrovoľníci z pacientskej organizácie NIE RAKOVINE, ktorí ochorenie prežili na vlastnej koži šíria osvetu. O rakovine krčka maternice chodia rozprávať aj deťom na základné a stredné školy.

“Deti to vedia dobre vysvetliť doma rodičom a donútia ich ísť na kontrolu. Keď vedia, že majú tú možnosť aby neochoreli v dospelom veku, keď začnú sexuálne žiť, tak majú tú možnosť sa dať očkovať. Starajte sa o seba. Máte tú možnosť, choďte tam, telo vám povie, že sa necíti dobre, choďte za tým,“ uviedla edukátorka občianskeho združenia NIE RAKOVINE Oľga Bartošová.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko