Na hlavný obsah

Pred miestom rokovania Rady FPU protestovali desiatky ľudí. Podľa organizátorov rada robí nekompetentné rozhodnutia

Tvrdia, že časom bude slovenská kultúra chátrať.

Pred miestom rokovania Rady FPU protestovali desiatky ľudí. Podľa organizátorov rada robí nekompetentné rozhodnutia
Pred budovu FPU prišli desiatky protestujúcich. Foto: TASR/Jakub Kotian

Na protest pred miesto rokovania Rady Fondu na podporu umenia (FPU) v Bratislave prišlo niekoľko desiatok protestujúcich. Žiadali odvolanie členov rady, ktorých nominovalo ministerstvo kultúry. Organizátori varujú, že v rade robia nekompetentné rozhodnutia.

Člen výboru pre Kultúrny štrajk a koordinátor siete Anténa Ľudovít Nápoký si myslí, že hrozí, že fond prestane fungovať.

„Jednoducho v určitom momente pod nátlakom nesystematických neodborných zmien, ktoré sa tu dejú, akýmkoľvek narušením chodu plynulého tohto fondu, kultúra na Slovensku jednoducho bude chátrať. Ľudia budú prichádzať o prácu a priestory budú nútené zatvárať,“ povedal Nápoký.

Protestu pred miestom rokovania Rady FPU a tiež situácii vo fonde sa v Rádiožurnále v Rádiu Slovensko venoval redaktor Marián Žáry Kukelka:

Dianie v FPU

Dianie v FPU smeruje podľa opozície k zámernej deštrukcii zo strany ministerstva kultúry. V inštitúcii chcú preto poslanecký prieskum. Rezort všetky výhrady odmieta aj napriek tomu, že členstva v rade fondu sa vzdali aj jeho nominanti, iní na rokovanie opakovane nechodia.

Situáciu už kritizujú aj viacerí poslanci vládnej strany Hlas-SD a vyzývajú rezort, aby ju vyriešil. Jedným z nich je aj poslanec Roman Malatinec, ktorý kritizuje meškajúce hodnotenie a vyplácanie dotácií.

„Tie sklzy, ktoré sa zľahčovali, že teda dva mesiace sklz, nie je nič. V umení dva mesiace sklz je obrovský časový priestor, kedy nedokážu umelci včas zareagovať alebo zajednať výkonného umelca alebo kohokoľvek by chceli osloviť. Takže vráťme sa normálne v kľude, ja chcem vyzvať takto touto cestou aj pani ministerku, dajte na poriadok ten fond,“ povedal Malatinec.

„Ak teda takéto kroky sa neučinia, tak poďme to vrátiť späť do parlamentu, urobíme novelu novely,“ navrhol poslanec Hlasu.

Téme sa v Správach venovala aj redaktorka Andrea Šuvadová:

Viacero problémov

Kritiku vyvolali aj avizované zmeny viacerých dokumentov fondu, napríklad rokovacieho poriadku aj štatútu, ktorý je podľa opozície v rozpore so zákonom o FPU. Ministerstvo kultúry však paralyzovanie fungovania fondu odmieta.

„Slovo paralyzovanie je veľmi silné slovo. Nie je to pravda, pretože napríklad v decembri vlastne došlo k vyhodnoteniu napríklad výzvy, čo sa týka knižníc – samosprávy dostali finančné prostriedky. Nebadáme, že by niečo úplne zlyhávalo,“ uviedol štátny tajomník Tibor Bernaťák.

Opozícia však upozorňuje, že rezort odmieta zverejniť životopisy nominovaných členov rady fondu teda potvrdiť, či spĺňajú zákonom predpísanú prax.

„Minimálne pri dvoch členoch rady existujú veľmi odôvodnené pochybnosti o tom, že túto podmienku spĺňajú. My si to však nevieme overiť, pretože ministerstvo kultúry odmieta zverejniť akékoľvek dokumenty, ktoré by dokazovali odbornú prax týchto ľudí,“ skonštatovala poslankyňa za PS Zora Jaurová.

„Je jasne dané, kto menuje členov rady fondu, na základe čoho boli vymenovaní. Ja vám k tomu viac hovoriť nebudem,“ reagoval je štátny tajomník rezortu Tibor Bernaťák.

Kritický aktuálnemu dianiu je aj riaditeľ FPU Róbert Špoták. Nevylúčil, že zo svojej pozície odstúpi. „Pokiaľ by sa prax zhoršila v tomto ohľade, je možné, že fond ako inštitúcia nebude plniť svoju funkciu ako má. Je možné, že aj ja zvážim svoje zotrvanie, lebo ja za to nemôžem prebrať zodpovednosť,“dodal.

Nespokojnosť sa ozýva aj z regiónov a od umelcov, ktorí počas stredajšieho rokovania fondu zorganizovali protestné zhromaždenie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Rádiožurnál