Na hlavný obsah

Prezident Pellegrini naznačil reformu verejnej správy: Niektoré kompetencie štátu by mohli prejsť pod samosprávy

Reforme verejnej správy prisľúbil osobnú angažovanosť.

Prezident Pellegrini naznačil reformu verejnej správy: Niektoré kompetencie štátu by mohli prejsť pod samosprávy
Prezident SR Peter Pellegrini po stretnutí so zástupcami samospráv. Foto: TASR/Dano Veselský

Ministerstvo vnútra (MV) SR a vyššie územné celky (VÚC) by mali v nadchádzajúcom období pilotne vytypovať jednu-dve kompetencie, ktoré by mohli prejsť z úrovne centrálnej moci do agendy samospráv.

Oznámil to prezident SR Peter Pellegrini po piatkovom (31. 1.) stretnutí s predstaviteľmi samospráv, ktoré hlava štátu onačila za „riadny okrúhly stôl“, venujúci sa nielen aktuálnym problémom krajov, miest a obcí, ale aj kľúčovej téme reformy verejnej správy. Hlava štátu prisľúbila v téme osobnú angažovanosť.

„Táto reforma, desaťročia odsúvaná do úzadia, naberá v súčasnosti pri problémoch, ktorým samosprávy čelia a existujúcom systéme financovania na dôležitosti,“ upozornil Pellegrini.

Modernizácia verejnej správy a decentralizácia verejnej moci je podľa jeho slov neoddeliteľnou súčasťou potrebnej dlhodobej vízie budúcnosti krajiny a riadenia štátu.

„My sa dnes nemôžeme venovať len krátkodobým cieľom a riešeniu aktuálnych problémov. Musíme mať víziu, ako chceme, a to nielen na úrovni samosprávy, riadiť krajinu a optimalizovať procesy fungovania štátu,“ zdôraznil Pellegrini.

Smerovať má k nemu aj avizované pilotné hľadanie efektívnejšieho výkonu kompetencií prostredníctvom ich presunu z centrálnej moci do agendy samospráv. „Nikto nechce spochybňovať silu centrálnej moci, no nechajme rozhodovať o procesoch na miestnej úrovni úrady, ktoré sa o ne starajú,“ zvýraznil prezident.

Aktuálne problémy samospráv

Deklaroval, že téme decentralizácie a efektívnejšieho výkonu kompetencií sa chce prostredníctvom okrúhlych stolov venovať aj so zástupcami centrálnej moci i politických strán. Prezidentský palác by mal byť podľa Pellegriniho slov akcelerátorom reformných zmien.

Prezident Únie miest Slovenska (ÚMS) Richard Rybníček označil piatkové stretnutie a jeho pracovný formát za historické a zásadné.

„Poznám pána prezidenta ako človeka, ktorý si vždy stál za svojím slovom. Aj dnes presne popísal problémy, ktorým čelí samospráva,“ uviedol Rybníček. Je presvedčený, že Pellegriniho zainteresovanosť môže výrazne napomôcť k presadeniu reformy verejnej správy.

Súhlasil i predseda Združenia Samosprávne kraje Slovenska (SK8) Jozef Viskupič. Téma decentralizácie sa po piatkovom stretnutí podľa neho stáva prezidentskou témou. Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik deklaroval, že samosprávy budú hlave štátu maximálne nápomocné pri identifikovaní možných riešení.

Súčasťou diskusie boli tiež aktuálne problémy samosprávy, týkajúce sa finančného krytia ich kompetencií a povinností vyplývajúcich z legislatívnych zmien. Dôležitou témou bola aj nevyhnutná modernizácia dopravnej infraštruktúry a havarijný stav mostov.

Pellegrini uistil, že vyzve vládu na prípravu národného programu obnovy mostov a výraznú investíciu do ich opráv. Rovnako tak prisľúbil čo najskôr, v prípade schválenia v Národnej rade SR, podpísať novelu stavebnej legislatívy, uvedomujúc si jej význam pre fungovanie stavebných úradov.

S predstaviteľmi samospráv sa zhodli na dôležitosti externých zdrojov, ktoré pre slovenské samosprávy predstavujú investície z eurofondov. Odmietli v tejto súvislosti akékoľvek spochybňovanie členstva SR v Európskej únii.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko