Na hlavný obsah

Prezident Pellegrini pozval k okrúhlemu stolu koaličné aj opozičné strany. Politológ neočakáva, že k stretnutiu dôjde

Pozvánku nedostalo len hnutie Slovensko.

Prezident Pellegrini pozval k okrúhlemu stolu koaličné aj opozičné strany. Politológ neočakáva, že k stretnutiu dôjde
Prezident volá po stretnutí opozičných aj koaličných predstaviteľov. Foto: STVR

Opozičné strany zvažujú, či sa zúčastnia na spoločnom okrúhlom stole, ktorý zvoláva prezident. Peter Pellegrini pozval tri koaličné a tri opozičné zoskupenia, aby spolu diskutovali o zahraničnej politike štátu. Koalícia avizuje, že na rokovaní bude.

Opozícia vyhlasovala, že vládna koalícia odťahuje Slovensko z Európskej únie a NATO. Aj preto zvolávala schôdze na vyslovenie nedôvery vláde. Najvyšší ústavní činitelia na bezpečnostnej rade štátu potvrdzovali členstvo v EÚ a Aliancii. Prezident hovorí, že téma zahraničnej politiky je v súčasnosti predmetom vnútropolitického súboja.

„Dokonca je to aj dôvodom pre organizovanie protestov a rozdeľovanie slovenskej spoločnosti. Preto budem rád, ak o tejto téme budeme spoločne diskutovať v Prezidentskom paláci,“ uviedol prezident.

Opozičné strany sa ešte potrebujú poradiť, či príjmu pozvánku hlavy štátu. „Samozrejme, uvažujeme o tom, ešte nemáme úplne jasno. Musíme si to ešte celé posúdiť,“ vysvetlil poslanec Marián Viskupič (SNS).

„Z môjho pohľadu nie je o čom diskutovať. My jednoznačne hovoríme, že naši partneri sú v EÚ, my jednoznačne hovoríme, že naši partneri sú v Severoatlantickej aliancii,“ hovorí predseda Progresívneho Slovenska (PS) a poslanec Michal Šimečka.

Opoziční predstavitelia prízvukujú, že prezidenta už vyzývali na osobitné stretnutie, a to v súvislosti so závermi Bezpečnostnej rady SR. „Neboli sme účastní na Bezpečnostnej rade, kde sa hovorilo o tzv. prevrate alebo o mnohých veciach, ktorými straší táto vládna koalícia. Chceli sme sa s ním stretnúť,“ tvrdí poslanec Marián Čaučík (KDH).

Účasti opozičných strán na spoločnom okrúhlom stole sa v Správach venoval redaktor Jakub Horáček:

Jediným parlamentným zoskupením, ktoré pozvánku od prezidenta nedostalo, je hnutie Slovensko. „Jednoducho vedel, že my si so zločincami ani nesadneme za stôl. My s nimi nevyjednávame a aj považujeme za hanbu, ak by si dnes s ním ruku podával,“ vyjadril sa predseda hnutia Igor Matovič.

„Na toto stretnutie nebolo (bývalé) OĽANO pozvané, čo je v poriadku. Je to totiž extrémne deštruktívna strana,“ myslí si poslanec Roman Michelko (SNS).

Zmiernenie napätia

Podľa koalície sa prezident Pellegrini snaží okrúhlym stolom zmierniť napätie medzi politickými tábormi. Koalícia sa na rokovaní plánuje zúčastniť. „Pevne verím a dúfam, že rôzne pazvuky a nejaké scestné interpretácie, že Slovensko sa nejak preorientováva zahraničnopoliticky, tým utíchnu,“ pokračoval Michelko.

„Opozícia tu šíri naratív, že chceme vystúpiť z EÚ a NATO, prezident sa im podujal niekoľkokrát vysvetliť, že to tak nie je,“ uviedol podpredseda NR SR Tibor Gašpar (Smer-SD).

Podľa predsedu poslaneckého klubu Hlasu-SD Róberta Puciho nie je témou dňa vystúpenie z EÚ a NATO. „Potvrdzuje to aj memorandum, ktoré podpísali v septembri minulého roku traja najvyšší ústavní činitelia,“ pripomenul.

Politológ neočakáva, že sa oba politické tábory stretnú za okrúhlym stolom. A to najmä preto, že medzi koalíciou a opozíciou sú veľké ideologické rozdiely. Dodáva, že spoločné rokovania medzi koaličnými a opozičnými stranami sú raritou u nás aj v zahraničí.

„Tieto stretnutia sú zvyčajné v prípade, že existuje nejaká vážna politická kríza. V slovenských politických podmienkach sa takéto stretnutie konalo naposledy v roku 2011 po páde vlády Ivety Radičovej. Vtedajší prezident zvolal všetky politické strany na jedno stretnutie, kde od nich očakával dohodu na ďalšom politickom postupe,“ vysvetľuje politológ Miroslav Řádek.

Rokovanie šiestich parlamentných strán s hlavou štátu by sa malo konať na budúci týždeň.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko