Na hlavný obsah

Prvému pacientovi na Slovensku transplantovali dva životne dôležité orgány. Oba zákroky prebehli úspešne

Zákroky prebehli v Rooseveltovej nemocnici.

Prvému pacientovi na Slovensku transplantovali dva životne dôležité orgány. Oba zákroky prebehli úspešne
Na snímke pacient s transplantovanými orgánmi Jaroslav Filkus. Foto: TASR/Ján Krošlák

V Transplantačnom centre pri Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici transplantovali jednému pacientovi dva životne dôležité orgány. V roku 2009 pečeň od mŕtveho darcu a vlani v novembri obličku, ktorú mu darovala manželka. Odber orgánu i samotný zákrok prebehli bez komplikácií a obaja sa cítia dobre.

„Ide o jedného z výnimočných pacientov, lebo len málokto na Slovensku žije s dvoma rôznymi transplantovanými orgánmi od dvoch rôznych darcov. Jeden orgán má od mŕtveho a jeden od živého darcu. Oba orgány mu transplantovali v jednom centre a sú funkčné,“ konštatovala zakladajúca členka transplantačného centra a zároveň ošetrujúca nefrologička Eva Lacková.

Pečeň a obličky sa v jednom centre transplantujú len v Banskej Bystrici. Tento pacient je tak prvým na Slovensku, ktorému transplantovali v jednom centre dva orgány.

Za zlyhaním pečene stála u 62-ročného Jaroslava Filkusa z okresu Veľký Krtíš hepatitída typu C. Niekoľko rokov mal pokoj, no pridružilo sa ochorenie obličiek a prestali mu postupne fungovať aj tieto orgány. Dva a pol roka mu postihnuté obličky pomáhala nahrádzať dialýza.

Počas tohto obdobia bol rok a pol zaradený na čakaciu listinu na transplantáciu obličky. Vhodný orgán však nebolo jednoduché nájsť, a tak v rodine padlo rozhodnutie a darkyňou sa stala jeho manželka.

„V transplantačnom centre ma znova vrátili do života. S chorými orgánmi to nie je život, ale skôr prežívanie,“ poznamenal pacient.

Časté zlyhávanie obličiek

Podľa Lackovej vychádzajúc zo štatistík u pacientov po transplantácii pečene až u vyše 20 percent dochádza k zlyhaniu obličiek. Aktuálne je na Slovensku na čakacej listine do 300 pacientov, ktorí ju potrebujú.

„Príbeh pána Filkusa je jedinečnou ukážkou, aký dôležitý je darcovský program a koľko životov dokáže či už mŕtvy, ale aj živý darca zachrániť,“ zdôraznila Lacková.

„Z pohľadu transplantačného chirurga, vedenia zákroku a anestézie má transplantácia u pacienta, ktorý má transplantovaný iný orgán, viacero špecifík a rizík. U tohto pacienta bolo potrebné dbať na to, aby pri transplantácii obličky nedošlo k vyšším stratám krvi, a tým k nedostatočnému prekrveniu jeho transplantovanej pečene,“ vysvetlil zástupca prednostu kliniky transplantačnej chirurgie Radoslav Kminiak, ktorý mu transplantoval aj pečeň.

V banskobystrickom transplantačnom centre, ktoré je jedným zo štyroch na Slovensku, od jeho vzniku v roku 1991 transplantovali spolu 1094 obličiek, z toho v 152 prípadoch dostal pacient orgán od živého darcu. Spolu majú na konte 436 transplantácií pečene. V minulom roku transplantovali 22 obličiek, z toho sedem od žijúcich darcov, a 34 pečení. Tie sa zatiaľ na Slovensku transplantujú len od mŕtvych darcov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko