Na hlavný obsah

Reforma záchrannej služby už mala platiť, minister životného prostredia Taraba ju však blokuje

Taraba nesúhlasí s niektorými bodmi reformy.

Reforma záchrannej služby už mala platiť, minister životného prostredia Taraba ju však blokuje
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Od januára mala platiť, no ešte sa o nej nerokovalo. Reforma Záchrannej zdravotnej služby (ZZS) mešká. Upozorňuje na to šéf záchranárov a poslanec KDH František Majerský. Podpredseda vlády Tomáš Taraba (SNS) priznáva, že reformu blokuje. Má proti nej zásadné výhrady.

Pribudnúť má nový typ posádky, ktorá by mala riešiť menej závažné stavy. Pacienti, ktorí by sa chceli len poradiť o zdravotnom stave, by po novom mohli volať na nové číslo 116 117.

Reforme Záchrannej zdravotnej služby sa v relácii Správy venovala redaktorka STVR Veronika Čokinová:

„Je to naozaj jedna z najdôležitejších reforiem za posledných 17 rokov, odkedy bola naposledy urobená reforma Záchrannej zdravotnej služby. Je naozaj potrebná kvôli tomu, aby sme boli efektívnejší, aby sme boli pri pacientovi včas, robili prácu, ktorú robiť máme,“ uviedol prezident Slovenskej komory záchranárov a poslanec NR SR František Majerský (KDH).

Reforma ZZS mala podľa šéfa záchranárov a opozičného poslanca už platiť. Kritizuje, že parlament o nej v decembri nerokoval. Minister zdravotníctva ju totiž do Národnej rady nepredložil.

„Mám voči tomu absolútne výhrady, ktoré som uverejnil v pripomienkovom konaní ako zásadné a s pánom ministrom zdravotníctva sa k tomu stretnem a zatiaľ ma nepresvedčil v ničom, prečo by som mal ustúpiť,“ povedal podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Taraba nesúhlasí napríklad s vytvorením novej pozície asistenta prepravy. Považuje za nebezpečné, aby na výjazdy chodili laici len s niekoľkotýždňovým kurzom.

Nepáči sa mu ani to, aby sa záchranárom špecialistom zvýšili kompetencie, čím by nahradili lekárov. Je aj proti zavedeniu novej linky 116 117. Tvrdí, že výber z viacerých tiesňových čísel môže byť pre ľudí mätúce.

Rezort zdravotníctva na výhrady nereagoval

„Videli sme tie pripomienky a ministerstvo životného prostredia (MŽP) malo zásadné pripomienky. V podstate chcelo celú reformu zhodiť zo stola, čo je pre mňa nepochopiteľné, že vôbec MŽP sa vôbec vyjadruje k reforme ZZS, absolútne s tým nič nemá,“ reagoval Majerský.

„Pripomienky smerovali skôr do oblasti bezpečnosti, do oblasti odbornosti poskytovania zdravotnej starostlivosti. Každú z nich považujem za relevantnú a dôležitú na to, aby ZZS podľa nových podmienok fungovala naozaj v bezpečných podmienkach,“ poznamenala odborníčka na zdravotníctvo a bývalá štátna tajomníčka Jana Ježíková.

Rezort zdravotníctva na otázky týkajúce sa výhrad Tomáša Tarabu nereagoval. Uviedol, že návrh zákona je pripravený predložiť na rokovanie vlády. Parlament by mal o ňom rozhodovať na februárovej schôdzi. Pacienti by tak mali zmeny vo fungovaní záchraniek pocítiť až v roku 2026.

„Budú plne nasadené nové procesy a nová sieť ZZS. Ide predovšetkým o dostupnejšiu a adresnejšiu zdravotnú starostlivosť, ďalej nové typy ambulancií ZZS, ktoré efektívnejšie zabezpečia poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Ale aj nové procesy na linke 155 a novej linke 116 117, kde pacientovi operátori pomôžu s neemergentnými stavmi,“ informoval hovorca ministerstva zdravotníctva Andrej Wallner.

Reforma, ktorá má zmeniť systém, by mala byť podľa expertky na zdravotníctvo schválená ešte predtým, ako rezort vyhlási súťaž na prevádzkovateľov záchraniek na najbližšie roky.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko