Ceny tepla zostanú v roku 2025 na rovnakej úrovni ako minulý rok. Ich regulácia však prináša viacero otázok o budúcnosti financovania tohto opatrenia. „Všetky domácnosti bez rozdielu, ako aj domovy sociálnych služieb a študentské domovy budú aj naďalej spadať pod zastropované ceny,“ uviedol analytik Radovan Potočár z portálu energie-portal.sk.
Dôležitou zmenou pre rok 2025 je vyňatie štátnych teplární z kompenzačného mechanizmu. „Kým ostatným výrobcom tepla štát prepláca rozdiel medzi reálnou a zastropovanou cenou, štátne teplárne si tento náklad budú musieť pokryť samy,“ vysvetlil Potočár. Toto opatrenie sa týka šiestich hlavných teplární v Bratislave, Košiciach, Žiline, Martine, Zvolene a Trnave.
Hoci regulované ceny energií v posledných rokoch mierne klesajú, rozdiel medzi reálnou cenou tepla a zastropovanou úrovňou z roku 2022 ostáva a štát ho musí kompenzovať. „V prvom roku tohto mechanizmu odišlo na kompenzácie približne 300 miliónov eur,“ upozornil Potočár s tým, že štát do budúcna zrejme bude musieť hľadať adresnejšie riešenie pre podporu odberateľov.
Zastavenie dávok ruského plynu
Dôležitým faktorom, ktorý môže ovplyvniť budúce ceny tepla, je aj zastavenie dodávok ruského plynu cez Ukrajinu. „Aktuálne to nemá priamy vplyv, pretože teplárne majú zazmluvnené dodávky na určité obdobie. No zastavenie tranzitu ovplyvnilo vývoj trhových cien, ktoré už posledné mesiace rástli. Trh s touto situáciou počítal, takže jej dopady sú do značnej miery započítané,“ vysvetlil Potočár.
Dlhodobý vývoj cien plynu sa však môže v budúcnosti premietnuť aj do nákladov na výrobu tepla.
Otázkou zostáva, do akej miery bude štát schopný naďalej financovať tento mechanizmus, najmä v kontexte konsolidácie verejných financií. Podľa Potočára by mohol pomôcť cielený systém podpory, ktorý by bol zameraný len na tých, ktorí dotovanú energiu naozaj potrebujú.
V relácii STVR Aktuálne :24 sme sa o cenách tepla rozprávali s analytikom Radovan Potočárom: