Prezident Peter Pellegrini vylúčil výnimočný stav aj obmedzenia protestov, no premiér Robert Fico (Smer-SD) varuje pred štátnym prevratom.
Podľa sociológa zo Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied Dominika Želinského to iba prispieva k nízkej dôvere spoločnosti k štátnym inštitúciám a politikom.
„Sú to veľmi silno mätúce vyjadrenia, ktoré iba ďalej prispievajú k chronicky nízkej dôvere slovenskej spoločnosti k štátnym inštitúciám a politikom,“ priblížil v rozhovore pre Ranné správy.
Zatiaľ čo premiér hovorí o štátnom prevrate a veľkom ohrození národnej bezpečnosti, prezident nevidí dôvod na vyhlásenie výnimočného stavu, vysvetlil sociológ.
Dôkaz, že koalícia sa vnútorne rozpadáva
Tento značný rozdiel medzi rétorikou vlády a prezidenta podľa Želinského dokazuje, že vo vládnej koalícii je nestabilita. „Existuje možnosť, že koalícia sa vnútorne rozpadáva. To vidíme z procesov v strane Hlas-SD a SNS. Robert Fico a jeho Smer potrebuje tento rozklad predať svojmu elektorátu,“ vysvetlil.
„Namiesto toho, aby to vyzeralo ako dopady nekompetentného manažmentu vlády, tak je oveľa lepšie hovoriť o externej vonkajšej hrozbe, ktorá tú vládu rozložila,“ povedal sociológ.
Koalícia sa podľa neho snaží nadniesť informácie, ktoré má od Slovenskej informačnej služby. „Snaží sa ich využiť na upevnenie svojej moci v štáte, čo pochopiteľne mobilizuje ľudí, aby prišli na námestia,“ uviedol.
Rétorika premiéra a ďalších predstaviteľov vládnej koalície mobilizuje nielen opozičných podporovateľov, ale aj tých koaličných.
„Tí tiež avizujú, že by radi prišli na kontraprotesty. Vytvára sa veľmi nebezpečná situácia, v ktorej môžu stáť na jednej aj na druhej strane veľmi odhodlaní ľudia a môže dôjsť ku konfliktom,“ skonštatoval Želinský s tým, že ide o veľmi ostrú hru s ohňom.