Na hlavný obsah

Slovensko bude mať zastúpenie vo všetkých nových výboroch Európskeho parlamentu

Europoslanci v nich získali členstvá.

Slovensko bude mať zastúpenie vo všetkých nových výboroch Európskeho parlamentu
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

V januári vznikajú nové dva stále a dva osobitné výbory Európskeho parlamentu (EP). V každom z nich bude mať zastúpenie aj Slovensko, informuje TASR.

Výbor pre bezpečnosť a obranu

Vo Výbore pre bezpečnosť a obranu (SEDE) bude pôsobiť Lucia Yar (Obnovme Európu/PS) a ako náhradníčka Judita Laššáková (nezaradená/Smer-SD).

Bezpečnosť je podľa Yar jej najdôležitejšou témou mandátu v europarlamente. „Preto členstvo v tomto výbore pre mňa znamená veľkú príležitosť podieľať sa na bezpečnosti občanov celej EÚ vrátane SR, ktorá má na hraniciach vojnu,“ uviedla Yar.

Spolu s novým eurokomisárom pre obranu Andriusom Kubiliusom chce pracovať na posilnení spoločnej obrannej spolupráce v rámci Únie, ako aj „silného európskeho piliera“ v rámci NATO.

Laššáková svoj záujem o pôsobenie vo výbore odôvodňuje tým, že z EÚ sa „stáva zbrojárska federácia“, čo podľa nej nie je dobrá cesta.

Spolu so svojím tímom sú „dobre pripravení na to, aby sme vedeli čo najviac participovať na činnosti výboru, ktorého rozpočet nebude zanedbateľný, avšak bude na úkor ostatných činností a politík EÚ. A toto potrebujeme strážiť,“ zdôraznila pre TASR.

Výbor pre verejné zdravie

Vo Výbore pre verejné zdravie (SANT) získali členstvo Monika Beňová (nezaradená/Smer-SD) a Veronika Cifrová Ostrihoňová (Obnovme Európu/PS).

Podľa Beňovej bolo zriadenie výboru dôležité z dôvodu nárastu ochorení a nedostatočnej a nerovnomernej dostupnosti liekov a postupov pri liečbe v členských štátoch. Europoslankyňa spresnila, že verejnému zdraviu sa vo Výbore pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI) nevenovala z kapacitných dôvodov dostatočná pozornosť.

„Bola som spravodajkyňou k tejto problematike a považujem za dôležité, aby všetci pacienti mali rovnaký prístup k liekom, aj tým inovatívnym. Aby sme mali spoločné európske protokoly v zdravotníctve, aby sme upravili zdravotné poistenie v prospech pacientov cezhranične v celej Únii,“ dodala.

SR patrí podľa Cifrovej Ostrihoňovej medzi krajiny EÚ, kde sa ľudia dožívajú najmenej rokov v zdraví. Poslankyňa ocenila, že vyrovnávanie rozdielov medzi krajinami v tejto problematike sa stáva prioritou europarlamentu.

„Ako europoslankyňa sa budem aktívne podieľať na podpore opatrení, ktoré prinesú lepšie zdravie aj ľuďom na Slovensku,“ priblížila.

Osobitný výbor pre krízu byývania

Martin Hojsík (Obnovme Európu/PS) ako jediný slovenský europoslanec bude pôsobiť s plným členstvom v Osobitnom výbore pre pre krízu bývania v EÚ (HOUS). Náhradníčkou má byť podľa informácií TASR aj Monika Beňová.

„Problém bývania sa týka ľudí naprieč celou Európou, ale jedna z najhorších situácií je na Slovensku,“ tvrdí Hojsík. Dúfa, že spoločné európske úsilie pomôže tento problém riešiť.

Okrem dostupnejšieho bývania pre mladých ľudí verí vo vytvorenie kvalitných pracovných miest pri obnove či výstavbe nových domov.

Osobitný výbor pre európsky štít na obranu demokracie

V Osobitnom výbore pre európsky štít na obranu demokracie (EUDS) bude pôsobiť podľa informácií TASR v pozícii náhradníka Branislav Ondruš (nezaradený/Hlas-SD).

Nové výbory EP

O vytvorení nových výborov rozhodol Európsky parlament v decembri na návrh lídrov svojich politických skupín a predsedníčky EP Roberty Metsolovej.

Podvýbory pre bezpečnosť a obranu a pre verejné zdravie sa zmenili na plnohodnotné výbory. Osobitný výbor pre ochranu demokracie vznikol podľa politických usmernení Európskej komisie na roky 2024 – 2029 a druhý výbor na riešenie súčasnej krízy v oblasti bývania v EÚ.

Predsedov a podpredsedov jednotlivých výborov zvolia na ich ustanovujúcich zasadnutiach.
Osobitné výbory vytvorené na riešenie konkrétnych otázok môžu zasadať najviac 12 mesiacov, pokiaľ im EP neodhlasuje predĺženie funkčného obdobia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko