Rok 2025 bude z pohľadu štátu rok šetrenia, financie štátu sa zlepšia. “Samozrejme, ide to na úrok financií občanov, ktoré sa zhoršia alebo budú viac zaťažené. Reálne príjmy sa veľmi nezmenia. Mzdy porastú približne o päť percent, ako aj ceny,“ uviedol v relácii Peniaze člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Martin Šuster. Z pohľadu životnej úrovne sa budeme mať podľa neho viac-menej rovnako.
Slovensko už podľa Šustera “dávno nie je tatranským tigrom“, ktorý zvykol rásť o päť, šesť, dokonca raz až desať percent. Slovenská ekonomika bude podľa ekonóma rásť asi len o dve percentá ročne, čo je pomerne pomalý rast aj na slovenské pomery. “Nedarí sa nám zlepšovať,“ uznal.
Ako pozitívnu vec vyzdvihol nízku nezamestnanosť. “Rok 2024 sme končili s nezamestnanosťou na úrovni asi 5,4 percenta a mohla by možno ešte o nejakú desatinku klesnúť. Takú nízku nezamestnanosť sme na Slovensku v zásade nikdy nemali,“ konštatoval Šuster.
Slovenské domácnosti pocítia konsolidáciu verených financií. “Väčšie náklady budú znášať domácnosti v strede príjmovej distribúcie. Pomerne veľkú časť budú bezprostredne znášať rodiny s deťmi, ktoré majú daňové úľavy na deti výrazne zvýšené od roku 2023. Teraz sa daňová úľava zmenšuje, čiže pocítia výpadok na príjmoch,“ ozrejmil ekonóm.
“Dôchodcovia zase pocítia to, že sa viac-menej ruší rodičovský dôchodok. V roku 2026 príde mierna náhrada v podobe asignácie dane. Ale zase kompenzuje to 13. dôchodok, ktorý sa v roku 2024 viac než zdvojnásobil,“ pripomenul.
Výskum a technológie na dobehnutie Západu
Od Nežnej revolúcie si hovoríme, že raz dobehneme Západ. “Ťažko povedať, či sa nám to niekedy podarí. Dobehli sme viac ako polovicu medzery medzi nami a západnými krajinami ako sú Rakúsko a Nemecko,“ povedal Šuster.
Ekonóm si pamätá, keď v roku 1989 na námestiach rečníci sľubovali, že o päť rokov dobehneme Rakúsko, čo označil za utópiu. “Za 30 rokov sme dobehli len polovicu medzery. Oni na nás nečakajú, rastú ďalej, rozvíjajú sa. Pre nás je stále ťažšie a ťažšie ich dobiehať,“ uznal.
Dobiehanie okolo roku 2000 zhodnotil ako naozaj rýchle. “Vtedy sme dostávali zahraničné investície, prichádzali sem zahraničné technológie. Po finančnej kríze v roku 2009 sme akoby uviazli v pasmi stredného príjmu,“ uviedol Šuster.
Zdôraznil, že Slovensko potrebuje mať vlastný výskum, nové technológie, inovatívne spoločnosti, ktoré by celú krajinu dokázali ťahať dopredu. A to zatiaľ nemáme. “Kým ich nebudeme mať, tak možno aj o ďalších 30 rokov sa takto stretneme a budeme si hovoriť, že kedy konečne dobehneme Západ,“ vyhlásil.
“Bez zdravých verejných financií krajina nedokáže rásť. Museli by prísť ďalšie reformy, ktoré by nás zatraktívnili, podporili vzdelávanie a výskum. Až keď sa toto podarí, potom môžeme rozmýšľať o tom, že budeme rásť výrazne rýchlejšie, než krajiny na západ od nás,“ dodal na záver Šuster.