Zástupcom členských štátov EÚ sa v piatok (24. 1.) v Bruseli nepodarilo nájsť zhodu na predĺžení ekonomických sankcií proti Rusku. Podľa diplomatických zdrojov ČTK má k predĺženiu o ďalších šesť mesiacov výhrady Maďarsko.
Ďalšou príležitosťou, kedy by mohli byť sankcie schválené, je pondelkové (27. 1.) zasadnutie ministrov zahraničia EÚ alebo utorkové (28. 1.) rokovanie únijných ministrov pre európske záležitosti. Ďalším možným variantom by mohlo byť schválenie písomným postupom.
Bez dohody sankcie vypršia v piatok 31. januára, čo by znamenalo, že by prestali platiť všetky sektorové sankcie v doteraz schválených 15 sankčných balíkoch. Zároveň by to znamenalo uvoľnenie zmrazených ruských aktív držaných v belgickom Eurocleare.
Ekonomické sankcie proti Rusku, teda najrôznejšie obmedzenia dovozu a vývozu, sa musia predlžovať každých šesť mesiacov. Naposledy sa tak stalo vlani v júli.
Krajiny EÚ pôvodne navrhovali ich platnosť predĺžiť na 12 mesiacov, práve ale Budapešť bola proti a trvala na predlžovaní každých šesť mesiacov. Maďarský premiér Viktor Orbán už v utorok (21. 1.) uviedol, že jeho vláda má k sankciám výhrady. Ich predĺženie pritom vyžaduje jednomyseľný súhlas všetkých členských štátov EÚ.
„Nastal čas hovoriť o sankciách! Viedli k ukončeniu vojny? Nie. Ochromili ruskú ekonomiku? Nie. Podarilo sa Európe nahradiť ruskú energiu z iných dostupných zdrojov? Nie. Sankcie vytvorené bruselskými byrokratami dosiahli jedinú vec: zničili konkurencieschopnosť európskej ekonomiky. Prišiel čas na zmenu! „napísal Orbán na sociálnej sieti X.
Médiá špekulujú o ďalších možnostiach
Bruselské médiá v tejto súvislosti špekulujú dokonca o zvolaní mimoriadneho summitu EÚ v prípade, že by Maďarsko predĺženie sankcií neschválilo. Denník Financial Times zase informoval, že úradníci skúmajú aj možnosť využitia 81 rokov starého belgického zákona, ktorý vo výnimočných prípadoch umožňuje belgickému kráľovi, aby zasiahol.
Belgické vojnové nariadenie totiž splnomocňuje kráľa, aby zablokoval prevod belgického majetku z krajiny. A zmrazené aktíva sa nachádzajú v Medzinárodnom stredisku pre vyrovnanie platieb Euroclear v Belgicku.
Úradníci však pripustili, že uplatnenie kráľovských právomocí by mohlo viesť k právnym problémom. A to najmä v súvislosti s existujúcou bilaterálnou investičnou zmluvou medzi Belgickom a Ruskom.
„Európski predstavitelia zvažujú použitie 81 rokov starého belgického zákona ako núdzového opatrenia na ponechanie blokovaných ruských aktív v Belgicku, ak maďarský premiér Viktor Orbán nebude súhlasiť s predĺžením sankcií EÚ,“ napísal Financial Times.
Západné krajiny v reakcii na útok ruských vojsk na Ukrajinu pred takmer tromi rokmi zmrazili aktíva ruskej centrálnej banky v hodnote okolo 210 miliárd eur. Väčšina týchto aktív sa nachádza v Európe, práve v Eurocleare.
Štáty EÚ sa pritom už vlani zhodli, že výnosy z týchto zmrazených ruských aktív budú využité na nákup zbraní pre Ukrajinu a na rekonštrukciu krajiny. Je nimi tiež krytá pôžička vo výške 50 miliárd dolárov (asi 47,6 milióna eur), ktorú Poskytuje Ukrajine Európska únia spolu so štátmi skupiny ekonomicky vyspelých krajín G7.