Nastupujúci americký prezident Donald Trump chce, aby členské krajiny Severoatlantickej aliancie (NATO) prudko zvýšili svoje výdavky na obranu a dávali na ňu päť percent hrubého domáceho produktu (HDP). Doterajší cieľ je pritom na úrovni dvoch percent HDP, no ani tak ho všetky štáty NATO nespĺňajú.
Európske štáty dávajú na armádu málo. Donald Trump to takto zopakoval už viackrát. Najnovšie hovorí, že si môžu dovoliť dávať ešte viac než dohodnuté dve percentá.
Niektorí politici z Nemecka mu však odkázali, že obrana nie je bazár a jeho návrh odmietli. Matúš Halás z českého Ústavu medzinárodných vzťahov súhlasí, že členovia NATO majú schopnosť investovať do obrany päť percent HDP. Podľa neho to však nie je reálne, keďže chýba politická vôľa.
„Žiadna krajina Aliancie nedáva v súčasnosti päť percent. Ani Spojené štáty ani iné krajiny Aliancie nemajú ochotu dávať päť percent na obranu. Ešte aj Poľsko – a tie poľské obavy sú na mieste – dáva niečo málo cez štyri percentá na obranu, viac ako Spojené štáty,“ vysvetlil Halás.
Dôležitejšia je kvalita než výška výdavkov
Podľa šéfa NATO Marka Rutteho je dôležitejšia kvalita než výška výdavkov. Tá sa dá ovplyvniť inováciami aj spoločnými nákupmi.
Ako povedal, kľúčové je, aby spojenci míňali nielen viac, ale aj lepšie. Inak totiž nebudú mať tie najnovšie technológie a bez nich im len navýšenie peňazí dobrú obranu nezabezpečí.
Kým v ekonomicky najsilnejších európskych krajinách Nemecku a Francúzsku je financovanie obrany pre nestabilnú politickú situáciu neisté, škandinávske a pobaltské krajiny investovali do jej dlhodobého rozvoja. Podľa Matúša Halása Alianciu zrejme nečakajú najlepšie časy, no nevidí ju oslabenú.
„Treba si uvedomiť, a myslím, že to povedal kedysi dávno Winston Churchill, že demokracia, to je politické zradenie, v rámci ktorého sme permanentne po členky v bahne. Je to stále lepšie, ako akákoľvek iná alternatíva, režimy typu Čína alebo Rusko. Ak tam je nejaká nestabilita, netreba to brať tragicky. V demokratických krajinách je to niečo, čo sa dá očakávať,“ dodal Halás.
Výdavky na obranu NATO boli hlavným bodom sporu už počas prvého Trumpovho funkčného obdobia. Vtedy pohrozil, že Spojené štáty vystúpia z Aliancie, ak členské krajiny neinvestujú do armády aspoň dve percentá HDP.