V Japonsku pribúda mužov v preddôchodkovom veku, ktorí sa na verejnosti správajú agresívne. Krajina je pritom celosvetovo známa pre svoju kultúru zdvorilosti. Situáciu si všimol hongkonský denník South China Morning Post.
Minulý týždeň sa na tokijskom letisku Haneda 58-ročný muž údajne rozkričal na zamestnankyňu leteckej spoločnosti a udrel ju. Podobný incident sa stal aj o pár dní neskôr na ostrove Kjúšú, kde v bare 60-ročný muž udrel servírku, ktorá mu doniesla účet.
Deň na to zadržali policajti 59-ročného muža, ktorý sa vo vlaku údajne vyhrážal 19-ročnému cestujúcemu kvôli jeho kašľaniu.
Muž na neho mieril niečím, čo vyzeralo ako sekáčik na ľad a povedal mu, že ak ešte raz zakašle, tak ho zabije. Počet prípadov, keď sa postarší muži správali na verejnosti agresívne, rastie.
Narastajúcemu počtu agresívnych Japoncov sa v relácii Dobré ráno, Slovensko! venovala redaktorka Kristína Chrenková:
Dôvody agresie
Podľa odborníka na kultúrnu sociológiu Izumiho Cujiho je jedným z dôvodov aj fakt, že čelia veľkému stresu v práci a nemajú dostatok voľného času.
Ďalším faktorom je podľa neho zmena správania sa Japoncov. „V minulosti, keď sa niekto na niekoho na verejnosti naštval, vždy sa našiel niekto ďalší, kto zasiahol a situáciu upokojil. Ale medziľudské vzťahy sa v Japonsku zmenili a dnes nie je nikto ochotný v takýchto prípadoch zasiahnuť, “ vysvetlil.
Stres starších mužov tiež zvyšujú vyššie životné náklady, ktoré odchod do dôchodku odďaľujú, ako aj stagnujúce mzdy a nedostatok skúsených pracovníkov.
A keďže ide o Japonsko, kde sú enormné nároky na výkon, môže byť za tým zrejme aj narastajúci tlak. Práve to pripomína ďalšia odborníčka Sumie Kawakamiová, ktorá sa zaoberá pohlavím.
Podľa nej je pre staršiu generáciu život v krajine ťažší. Muži nemôžu ísť jednoducho do dôchodku vo veku 65 rokov. Nemajú totiž finančné rezervy, aby sa uživili, a ich dôchodok nie je taký veľký, „vysvetlila.
No a hoci mnohí pracujú aj po dosiahnutí veku, keď majú nárok odísť do dôchodku, ich finančné ohodnotenie je menšie.