Vláda schválila zmeny, na ktorých sa dohodol minister zdravotníctva a lekárski odborári. Okrem iného odsúhlasila aj skrátenie pracovného času. Opozícia to kritizuje. Tvrdí, že nemocnice na to budú potrebovať viac personálu. Odborári hovoria, že chcú iba zosúladiť zákon s praxou.
Časti lekárov by sa mali zvýšiť platy podľa pôvodnej valorizácie o takmer desať percent. Na oddelení by mal byť na istý počet pacientov v službe istý počet zdravotníkov. Lekárom by už nemali hroziť sankcie, ak by počas mimoriadnej situácie odmietli poskytovať starostlivosť. Skrátiť by sa mal aj pracovný čas.
„Vláda garantuje, že vo všetkých štátnych nemocniciach bude dodržaná aj nepretržitá prevádzka,“ uviedol vo štvrtok (30. 1.) minister zdravotníctva SR Kamil Šaško (Hlas-SD).
To znamená, že týždenný pracovný čas by sa mal skrátiť zo 40 na 37 a pol hodiny. Lekári by tak namiesto do pol štvrtej popoludnia pracovali len do tretej. Podľa opozičného KDH to také jednoduché nie je.
„Budeme potrebovať buď viac personálu, ktorý ale nemáme, pretože už teraz máme problém zohnať nejakú sestru, už teraz máme problém zohnať nejakého lekára, to znamená, že nám ostáva druhá možnosť, a to, aby sa zvyšovali tie nadčasy, ktoré už teraz sú vysoké,“ reagoval vo štvrtok poslanec NR SR Peter Stachura (KDH).
Zmenám v zdravotníctve sa v Správach venovala redaktorka Veronika Čokinová:
Prezident Asociácie štátnych nemocníc problém s personálom neočakáva. Skrátenú prevádzku podľa neho už v minulosti zaviedli dve tretiny zariadení z 24. Tie, ktoré to ešte len čaká, však budú musieť počítať s vyššími výdavkami.
„V prvom rade to obnáša zvýšenie personálnych, respektíve mzdových nákladov, to je jasné. Pracovný čas sa skráti o polhodinu, tým pádom sa zvyšuje výkon pohotovostných službách aj na pracovisku aj mimo pracoviska, tak s tým je to spojené,“ vysvetľuje prezident Asociácie štátnych nemocníc Mongi Msolly.
Cena závisí od lekárov
Koľko bude zmena nemocnice stáť, záleží podľa ich zástupcu na tom, akí lekári budú v službách – či s atestáciou alebo bez, či s viac alebo menej rokmi praxe. Podľa lekárskych odborárov to drahé nebude, keďže úprava sa bude týkať len tých, ktorí pracujú v nepretržitej prevádzke.
„Ak je napríklad lekár iba v ambulancii a nezúčastňuje sa nočných alebo víkendových služieb, preňho tá zmena nie je, on je 40 hodín týždenne. Netýka sa to sestier, lebo ony majú zmennú prevádzku a tam je stanovená 38 hodín týždenne,“ objasňuje predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.
„Akonáhle je skrátený týždenný pracovný čas, tak je logicky dané, že budú zároveň za hodinu tohto štandardného času dostávať viac peňazí, buď bude treba viac lekárov, viac peňazí alebo pacienti budú dostávať menší rozsah zdravotnej starostlivosti,“ dodáva riaditeľ inštitútu INEKO Dušan Zachar.
Týždenný pracovný čas sa mal pôvodne skracovať aj v súkromných nemocniciach. Minister zdravotníctva potvrdil, že sa ich to napokon týkať nebude. Tieto nemocnice tento nápad kritizovali.
„Budeme potrebovať prijať 240 lekárov, teraz už je obrovský nedostatok. Ako viete, samotné ministerstvo uvádza, že na Slovensku chýba zhruba 3-tisíc lekárov. Chýba tiež 1 500 ďalších zamestnancov a ďalší náklad – navýšenie o 69 miliónov eur,“ uviedol v utorok (28. 1.) prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko.
Zmeny ešte musí schváliť parlament. Poslanci by o návrhu zákona mali rozhodovať v zrýchlenom konaní na budúci týždeň v utorok. Ak by neprešiel, z nemocníc môže odísť vyše 3-tisíc lekárov.