Rodičia, ktorí chcú dať trojročné deti do škôlky, by nemali naraziť na problém. Od septembra im miesto starosta musí zabezpečiť, ak o to požiadajú. Umožňuje to novela školského zákona. Mnohé obce sú na to kapacitne pripravené, no v niektorých lokalitách môže nastať problém.
Ak pre dieťa nie je miesto v spádovej oblasti, starosta ho musí nájsť v škôlke v inej obci. Obec si môže škôlku zriadiť aj v iných priestoroch. Najobývanejšia mestská časť v Bratislave Ružinov už na tom pracuje.
„Plánujeme niekoľko nových škôlok. Sústreďujeme sa hlavne na nové developerské projekty, pričom sa snažíme, aby developeri prispeli finančne na tie škôlky,“ priblížil starosta bratislavského Ružinova Martin Chren.
Ako sa mestá a obce pripravujú na zvýšenie kapacít škôlok pre trojročných sa v reportáži v Správach :24 venovala redaktorka Emília Tóth Lengyelová:
Rodičia sa už nemusia pretekať v tom, kto dieťa umiestni do škôlky skôr. Vítajú to aj takí, ktorí sa chcú vrátiť do práce. „Hlavne pre mamičky, ktoré sa chcú vrátiť do práce, keď majú istotu, že dieťa pôjde do škôlky, vedia kam pôjde do škôlky,“ pokračoval predseda OZ rodičia Matej Stuška.
Môžu nastať problémy
Keďže štát garantuje miesto v škôlke aj pre štvorročné deti, mestá a obce museli dobudovať nové miesta. No i tak nie je vylúčené, že v niektorých lokalitách to bude problém aj v septembri.
„Verím že v priebehu ďalšieho roka to vyriešime s tým, že tento zákon nie je sankcionovateľný,“ povedal predseda ZMOS Jozef Božik.
Rezort školstva na budovanie miest spustil aj výzvu na čerpanie európskych peňazí. Obce, ktoré projekty vypracovali, no peniaze na ne od štátu nedostali, by mali škôlky postaviť tiež.
„Ak sa ešte niekde nájdu finančné prostriedky, ktoré sa nebudú dať využiť do termínu, ktorí tu je, aby nás do konca roka informovali a takto by sme boli schopní ešte uspokojiť,“ pokračoval minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).
Novela má pomôcť aj chudobnejším
Novela nielenže umožní rodičom ísť skôr do práce, pomôže v zaškolovaní detí, najmä z chudobnejších rodín. V tomto sú však isté rezervy.
„Stále nemáme systémovo zabránené, aby sme predškolské zariadenia stavali vo vylúčených, chudobných, sociálne vylúčených lokalitách, čo spomaľuje socializáciu detí,“ podotkol pedagóg a zakladateľ OZ eduRoma Vlado Rafael.
„Tu už bude najväčšia robota s rodičmi, my musíme zmeniť aj zmýšľanie samotných Rómov,“ myslí si splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Alexander Daško.
Minister školstva chce ísť do budúcnosti ešte ďalej, zaškoliť podľa neho treba aj mladšie deti. „Rané vzdelávanie má obrovský vplyv na schopnosť detí sa vymaniť z toho, čo som nazval generačná chudoba,“ dodal minister Drucker.
Od Nového roku sa mení aj financovanie škôlok, to prechádza spod samospráv pod štát. Ich prevádzka však naďalej zostáva na pleciach miest a obcí.